EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Къде е по-евтиното - у нас или в Македония?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Къде е по-евтиното - у нас или в Македония?

mail14:55 | 16.10.2024прегледи 560 коментарикоментари 0


На прага на сезона на зимнините проверяваме цените на сезонните плодове и зеленчуци. За целта отиваме на пазара в Благоевград, както и в македонския град Делчево, където българите са редовни клиенти. 

По думите на Елица Грозданова, която е търговец на пазара в Благоевград, за момента има разлика само в цената на червената чушка – от 1,80 до 4 лв.

Градинският домат започва от 3,50 до 5,50 лева според качеството. Цената на зелето е около 1,50-1,80 лв, казва тя и допълва, че все още хората забавят пазаруването за туршиите, защото е топло и рано.

Сравняваме цените в Северна Македония. На 40 км от Благоевград - в магазините в Делчево, през есента посещенията за пазар зачестяват заради приготвянето на зимнина, казват местните търговци, а цените са по-ниски от тези у нас.

"Доматите ни струват 3 лв., краставицата също 3 лв., чушките ни са 3 лв., морковите - 2 лв. Продаваме и яйца, това са домашни яйца и пресни на ден-два и по 30 стотинки едното“, обяснява пред бТВ Даниела, която е продавач в зеленчуков магазин.

Сънародниците ни купуват не само зеленчуци, споделят местните търговци. "Най-често пазаруват млечни продукти-мляко, кашкавал, защото им е по-евтино тук, отколкото в България“, казва Магдалена, която е продавач в хранителен магазин.

Средната цена на килограм сирене при съседите е 12 лв., а на кашкавала 15 лв. Правим проверка, колко ще ни струват в Северна Македония няколко основни хранителни продукти, които всички слагаме на трапезата си.

За бутилка олио, 200 гр. масло, килограм брашно, 500 гр. кашкавал, 300 гр. сирене и две кисели млека платихме 25 лв.

Търговците са категорични, че не само цената привлича клиентите им от България, а нещо много по-важно.

"При нас е по-истинско, при нас си е наше производство, македонско. Не е вносно и затова купуват. Имам си клиенти, които с години си пазаруват“, казва собственикът на зеленчуков магазин Ядранка.

Полезна информация за желаещите да ходят на пазар в Северна Македония е, че има митнически ограничения за стоките от животински произход като сирене, кашкавал, салами и месо - от тях може да пренесете през граница максимум 1 килограм./Агенция Фокус


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg