EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Къде и кой няма цифрова телевизия?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Къде и кой няма цифрова телевизия?

mail08:10 | 03.10.2013прегледи 1029 коментарикоментари 0


Изградените мрежи за цифрова телевизия (две търговски и една обществена) са изцяло в съответствие с поставените изисквания в актовете, които регламентират дейността по преминаване от аналогово към цифрово телевизионно излъчване. Това съобщават за медиите двете компании, които са ангажирани с този процес.

От „Фърст Диджитъл“ ЕАД е изградена мрежа, чрез която се разпространяват програмите на обществената телевизия – БНТ1 и БНТ2 и БНТ HD, която мрежа е достигнала покритие на 96.2% от населението на страната. От „НУРТС Диджитъл“ ЕАД са изградени две мрежи, чрез които се разпространяват програмите на търговските телевизии. На първата мрежа, която осигурява покритие на 96.2 % от населението на страната се разпространяват при свободен достъп 7 телевизионни програми, включително националните телевизии, които се разпространяваха аналогово – bTV и Нова телевизия, както и bTV Lady, Ring.bg, Diema Family, TV7 и News 7. Втората мрежа, изградена от „НУРТС Диджитъл“, която има техническа възможност да разпространява до 8 програми, осигурява покритие на над 85 % от населението на страната и чрез нея се разпространява програмата Bulgaria On Air.
Два от изградените мултиплекси осигуряват покритие на над 7 млн. души, които имат достъп до обществените телевизионни програми на Българската национална телевизия и седем телевизионни програми на търговските телевизионни оператори, се казва още в съобщението. Изградените за период от три години мрежи постигат покритие на населението, осигурено от аналоговата мрежа, изграждана за период от над 50 години.
При общ брой от 5289 населени места в България е осигурено покритие, както следва – за 3538 населени места – над 90 % покритие по население, за 1009 населени места – от 30 до 90 % покритие по население, за 225 населени места е осигурено от 10 до 30 % покритие по население, а за 124 населени места цифровият сигнал достига до не повече от 10% от населението.
Общо 393 населени места остават без покритие на цифров сигнал, като от тях 337 населени места са с население под 200 души. На база на тези данни без покритие с цифрова ефирна телевизия остават около 279 836 граждани на страната, от които ефирна телевизия гледат около 100 000.
Процентът покритие по население, който следва да бъде осигурен от мултиплексите е заложен през 2008 г. – 95% - този процент никога не е бил променян и нито една институция или участник в този процес не е поставял под въпрос този процент покритие.

„НУРТС Диджитъл“ ЕАД и „Фърст Диджитъл“ ЕАД ще продължат работата си по оптимизация на мрежите, с цел осигуряване на най-висок възможен процент от покритие на населението. Компаниите обаче отбелязват, че осигуряването на 100 % покритие на населението ще доведе до повишаване на разходите, както на мултиплексите, така и на телевизионните оператори.

Според изследване от 2011 г., около 19% от всички жители на България имат нагласа да гледат аналогова телевизия, като този процент през 2012 г. е паднал на 14,5%. „До края на седмицата ще имаме точен списък с населените места, които нямат покритие на цифровия сигнал“, каза транспортният министър Папазов. По думите му каквито и сметки да бъдат правени в никакъв случай не може да се говори за милион абонати, както бе коментирано в публичното пространство. „След като е ясна точната цифра на домакинствата, които остават без достъп до телевизия държавата ще обсъжда мерки за решаване на въпроса“, допълни той.

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1693