АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Картата, известна като "Дойчландтикет" (Deutschlandticket), беше въведена през май 2023 г. и бързо стана хит след жителите на Германия. Приблизително 13 милиона души притежават такава карта, която до края на годината струва 49 евро месечно, а от догодина ще поскъпне до 58 евро.
Таксите за паспорти и шофьорски книжки ще се увеличат средно с 40 на сто. За паспорт за три години, необходим на гражданина за пътуване в чужбина, от следващата година ще трябва да се плаща около 235 долара (8 000 турски лири) вместо сегашните 163 долара.
Той касае търговския спор с ЕС след решението на Брюксел да наложи митнически такси върху електрическите автомобили, внасяни от азиатската страна. Въпреки позицията на Германия, Брюксел реши да добави към вече съществуващия данък от 10% допълнителна такса от до 35% върху китайските електрически автомобили.
Таксата се плаща за посещение на града между 08:30 и 16:00 часа. Тя не се отнася за жителите на областта Венето, за хора които работят, учат или са родени във Венеция, както и за туристи, резервирали една или повече нощувки в града. Децата под 14 години също не заплащат туристическата такса.
За периода по електронен път са подадени над 36 000 заявления. Това спестява 50% от изискуемата такса, която се плащаше на гише преди 1 юли 2023 г. Най-много са подадените заявления за учредяване на залог, следван от заявките за лизинг и запори.
Сравняваме цените в Северна Македония. На 40 км от Благоевград - в магазините в Делчево, през есента посещенията за пазар зачестяват заради приготвянето на зимнина, казват местните търговци, а цените са по-ниски от тези у нас.
За сравнение, държавите от региона като Гърция и Румъния имат успеваемост съответно 26% и 14%. Освен това страната е усвоила едва 22% от наличните средства по Плана, което отново е по-малко от средното за Съюза – 37%. Това значително изоставане поставя под въпрос дали България ще успее да изпълни всички заложени цели до крайния срок през 2026 година.
Първото е по отношение на Пътната карта за климатична неутралност и е свързано с второто плащане по НПВУ. България е единствената държава-член на ЕС, която е получила само едно плащане по ПВУ. Искането за второ плащане е входирано още през 2023 г. и не е изплатено, тъй като е свързано с определени реформи, които трябва да бъдат приети и Пътната карта е една от тях.
Ето кои са топ 5 дестинации, където почиваха българите за лято 2024. Тази година те се ориентираха предимно в средиземноморските страни, като най-предпочитани са Испания, Гърция и Италия.
През 2023 г. нидерландците са ходили на почивка общо 37,6 милиона пъти. От тях 16,7 млн. пъти са избрали да почиват в собствената си страна, а 20,9 млн. - в чужбина. Германия е била най-популярната дестинация за почивка както през летния, така и през зимния период, докато през 2022 г. нидерландците все още са предпочитали Франция. През 2023 г. Франция е втора (2,9 млн. почивки), а трета е Испания (2,1 млн.).