АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Лавандуловото масло, което се произвежда в България през последните пет години, надвишава търсенето на световния пазар, който има нужда от 300 тона годишно, а в България производството е тройно повече. Очаква се унищожаване на поне половината лавандулови насаждения.
Производственото предприятие ще прилага иновативно производство на биоетерично масло от лавандула чрез приложение на метода на ултразвукова екстракция и производство на пелети. Новото строителство ще се реализира в поземлен имот с разгърната застроена площ от 3071,24 кв.м.
Лавандула се отглежда от кооперациите в селата Винарово, Средно градище и Спасово, както и в малки стопанства. На територията на общината работят и две дестилерии – в село Средно градище и Зетьово.
В пълното разнообразие на видовете мед - от липа, лавандула, магарешки бодил до билков, горски, акациев и манов елексир, цените вървят между 8-15 лева за буркан.
Кампанията вече е приключила в крайморските общини Балчик и Шабла, както и в Добрич и Добричка. От общо 78 530 декара с лавандулови насаждения в областта досега са реколтирани 57 578 декара, посочват от пресцентъра на министерството.
Земеделци и собственици на дестилерии започват подписка срещу нормативна уредба от 2004 година на Министерството на околната среда и водите. Недоволството им е продиктувано от Наредба №2 за класификация на отпадъците, която в момента не позволява растителните остатъци от преработената лавандула да се използват като тор. Според тях това е остарял подход, който не отговаря на съвременното земеделие и по-специално на ситуацията с отглеждането на...
Сделки се случват на 70 лв. за кг. масло, а търсенето е вяло. Всичко това беше неизбежно дотолкова, доколкото площите с лавандула продължиха безогледно да бъдат разширявани и надхвърлиха 180 хил. декара през 2019 година – ръст от 53% само за една година.
През 2019 г. на лилавия фронт е необичайно тихо. Забелязвате ли, че за лавандулата се говори все по-малко и причината не е само в наличието на злободневни теми като чумата по свинете?
„Цената ще стане ясна може би в следващите една-две седмици, когато се направи една капитулация на реколтата и се сметне точната себестойност“, обясни Ралчева и добави, че причината да има колебания в цените е свързана с държавния стандарт за качеството.
Специален трактор за лавандула събира лавандуловите стръкове, сновейки из сиво-сините полета в Южна Франция: богатата реколта събужда мечти за новооткрит просперитет за стотици земеделци.