EUR 1.9558
USD 1.7948
CHF 2.0409
GBP 2.3262
CNY 2.4825
you tube
mobile version

Лагард: Еврозоната, застрашена от митническа война

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Лагард: Еврозоната, застрашена от митническа война

mail08:01 | 24.03.2025прегледи 358 коментарикоментари 0


Еврозоната, която е силно зависима от международната търговия, може да загуби до 0,5 процентни пункта от растежа си в случай на митническа война. За да отговори, ЕС трябва да засили интеграцията си. Това заяви президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, цитирана от Франс прес.

"Въздействието на търговските мерки остава несигурно, но според ЕЦБ американски мита от 25 на сто върху европейския внос, биха намалили растежа в еврозоната с 0,3 процентни пункта през първата година", а "европейският ответни мерки биха увеличили тази загуба до 0,5 процентни пункта", предупреди Лагард по време на изслушване пред Европейския парламент.

Ефектът "ще бъде концентриран през първата година", като същевременно ще остави "трайно отрицателно въздействие върху производството", добави тя.

Подобен сценарий би направил и инфлационните перспективи "много по-несигурни", отбеляза Лагард.

В най-новите си прогнози ЕЦБ очаква растеж от 0,9 на сто през 2025 г. в еврозоната и 1,2 на сто през 2026 година.

В краткосрочен план ответните мерки на ЕС и по-слабото евро (поради намаляване на търсенето на европейски продукти в САЩ) биха могли да доведат до повишаване на инфлацията с около 0,5 процентни пункта, заяви ръководителката на ЕЦБ.

Според Кристин Лагард отговорът на промените, които се наблюдават в търговската политика на САЩ, трябва да се търси в "по-голяма търговска интеграция, както с международните партньори, така и в рамките на ЕС".

По този начин могат да бъдат компенсирани загубите, причинени от едностранните мита, включително от ответните мерки, според анализа на ЕЦБ. 

Лагард препоръча ЕС да задълбочи единния пазар, "за да премахне търговските бариери, които ненужно си налагаме".

Освен това "компасът на конкурентоспособността"- стратегията, представена от ЕК през януари 2025 г., насочена към укрепване на конкурентоспособността на ЕС на световната сцена - трябва да бъде приет спешно", подчерта тя.

ЕЦБ ще "следи внимателно" развитието на световната търговия и ще прави заключения относно по-нататъшния курс на парично-кредитната си политика според наблюдаваното развитие.

В началото на март, след като понижи лихвите си за шести път от юни, Лагард заяви, че е трудно да се предвидят бъдещи решения по паричната политика, особено намаляване на лихвите, поради рисковете и несигурността в световен план.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 7036