АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Интерес се очаква да предизвикат леко газираните напитки с вкус на плодове и билки – ягода с лайка, праскова с липа и мурсалски чай, на производителят „Клопатар“ от Пловдив.
Очаква се в дестилерията да се натрупват през кампанията по прибиране на етерично-маслените култури по около 20 тона отпадъчна растителна маса от лайка и маточина, по 30 тона от лавандула или 5 тона от роза за денонощие.
Съоръжението ще бъде изградено на терен от шест декара в землището на село Соколово и ще преработва лавандула, маточина, лайка, бял равнец. Инвестицията отговаря на нарастващото производство в Добричкия регион на етерично-маслени култури.
Предвижда се да се произвеждат лавандулово масло до 100 кг, масло от маточина до 3000 кг и масло от лайка и др. билки до 1500 кг.
Биоземеделие в Косово започва да се развива преди няколко години. Както и у нас, приоритет са плодовете, зеленчуците и пчеларството, а в последно време – и медицинските растения. Био разсадът за медицински растения заема 170 ха, по-голямата част от площта е заета с лайка – 70 ха.
Българските износители на етерични масла набират сила в пазарната реализация на нетрадиционни за бранша продукти. Кориандър, резене, маточина и лайка са сред най-перспективните култури, за които родните производители намират пазари.
България изнася годишно над 12 000 т билки, като това е нарежда на първо място в Европа и на четвърто в света. Най- голям дял в износа има липовият цвят, следват плодовете на кориандъра и шипката, листи мента, маточина и коприва, лайка, глог и къпина.
Това обяви доц. д-р Георги Чаушев, директор на единствения в нашата страна Институт за розата и етерично-маслените култури. Над 100 розопроизводители и собственици на розоварни се събраха на национална среща в Казанлък.