АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Подкрепата за еврозоната бележи осезаем ръст сред българите спрямо пролетта на 2024 г. Доверието към еврото в България е нараснало с 9 пункта до 46% въпреки отчетената през годините поляризация на общественото мнение.
Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.
Според 79 на сто от участниците в допитването еврото е нещо добро за ЕС, а според 71 на сто общата валута носи ползи за тяхната страна от еврозоната. За 61 на сто е добре монетите от 1 и 2 евроцента да отпаднат. Това мнение не се споделя от мнозинството от участниците от Испания, Кипър и Гърция.
Фундаментална промяна настъпва през 2024 г., когато само 36% от мениджърите споделят, че корупцията им е пречила да спечелят обществени поръчки, докато 59% са на обратното мнение. Причината за това, според проф. Керемидчиев, е във въведения филтър да се анкетират само фирми, участвали в обществени поръчки през последните 3 години.
"Аккую" е първата атомна електроцентрала, която се изгражда в Турция. Проектът се реализира в окръг Мерсин на основата на междуправителственото споразумение за сътрудничество, подписано между Русия и Турция на 12 май 2010 г.
През последните две десетилетия правителствата и фирмите стават все по-зависими от малко на брой взаимосвързани технологични компании - ефект, който се засили след пандемията от коронавирус. Експертите са на мнение, че смущенията в киберпространството разкриват рисковете от един все по-дигитален свят.
Водещите автомобилостроителни компании в САЩ "Дженерал мотърс", "Форд" и "Стелантис" трябва да напуснат китайския пазар "колкото може по-бързо". Това мнение изрази водещият анализатор на "Банк ъв Америка" (Bank of America) по въпросите на автомобилния пазар Джон Мърфи.
Сред изводите в Последващата оценка за изпълнението на Националната стратегия за регионално развитие за периода 2012-2022 г. е, че за периода 2010-2020 г. се наблюдава ограничен напредък в преодоляването на междурегионалните различия в страната.
Това е предвидено в проект за промени на Закона за пощенските услуги. Законопроектът е в изпълнение на плана за преструктуриране на дружеството. Извършването на универсалната пощенска услуга е възложено на „Български пощи“ ЕАД през 2010 г. за срок от 15 г.
В ЕС средно на това мнение са 48 на сто от участвалите в допитването. Сходни и по-високи дялове на гражданите с това очакване се наблюдава в още 13 държави от ЕС.