АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки през седмицата е спокойна, след реализираните сделки в предишната седмица за хлебна пшеница в големи количества, осъществили се на 545 лева за тон, отчитат още експертите на борсата.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна, отчитат още експертите на борсата. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши от 370 до 399 лева за тон, а предлагането е на 550 лева за тон.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
Сключените нови 39 споразумения са с общините Царево, Елена, Свищов, Дупница, Кюстендил, Берковица, Трън, Долни Дъбник, Левски, Кнежа, Бяла, Неделино, Велики Преслав, Ямбол, Несебър, Чавдар, Роман, Димово и Казанлък.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки остава спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Хлебна пшеница се предлагаше в голямо количество на 388 лева за тон с доставка EXW (задължението на продавача е единствено да гарантира, че купувачът има достъп до стоките). За фуражна пшеница търсенето продължава на 340 лева за тон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки остана спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата.
Потреблението на говеждо месо в Аржентина през 2024 г. се очаква да бъде общо около 44,8 кг – най-ниското от началото на воденето на отчети през 1914 г., посочиха от борсата в Росарио, която публикува актуализации на пазара за зърнени храни и добитък. Историческата средна стойност е близо 73 кг.
През март цените скочиха неимоверно до над 10 000 долара за тон на борсата в Ню Йорк заради лошата реколта в Западна Африка, причинена от комбинация от неблагоприятно време и опустошителни болести в старите насаждения. След това цените спаднаха, но все пак остават три пъти по-високи от миналата година.
Царевицата в САЩ поевтинява с 14 долара до 188 долара за тон, във Франция остава без промяна, а в Украйна пада с 8 долара до 197 долара за тон. Цената на ечемика в Украйна спада на 192 долара за тон за доставка през юли, а рапицата на борсата "Юронекст" (Euronext) за доставка през август се покачва с 7,75 евро до 471,25 евро за тон.
Занапред курсът на рублата спрямо долара и еврото няма да се определя от търсенето и предлагането на борсата, а от данните от банковите отчети и от цифровите платформи на извънборсовите пазари.