АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Лекарската заплата в Куба и у нас
Правителството на Куба одобри повишение на заплатите на лекарите, достигащо до близо 150% за най-квалифицираните, съобщиха държавните медии, цитирани от ДПА. Най-квалифицираните лекари ще печелят над 60 долара месечно от май спрямо 23 долара месечно в момента, информира вестникът
на Кубинската комунистическата партия "Гранма". Куба обяви планове за увеличаване на заплатите тази година, тъй като островът печели от работата на кубинските лекари в чужбина, особено във Венецуела и Бразилия.
С това увеличение лекарите ще станат част от най-добре платените служители в държавния сектор на Куба, но все пак те остават с доста по-ниски заплати спрямо работещите в туризма или в зараждащия се частен сектор. Някои от 450 000 самонаеми кубинци, които работят предимно в ресторантьорския сектор или предоставят други услуги, печелят по няколкостотин долара месечно.
Средната месечна заплата в Куба е нараснала с 17% между 2006-2011 г., което се равнява на 19 американски долара, показват данни на Държавния статистически департамент, цитиран от „Франс прес“. Това означава, че средната месечна работна заплата на работниците в Куба, където комунистическата партия контролира повече от 90% от икономиката се е повишила с 3 долара от 2006 г., когато е била на ниво от 16 долара.
Ниските заплати са във всички сектори, а разликата между заплащането на неквалифицираната и висококвалифицирана работна ръка е много малка. Така често се случва уличен метач да взима по 17 долара заплата, а мозъчен хирург - 22 долара.
За кубинците, които са около 11 млн. образованието и здравеопазването са безплатни или почти безплатни, но цената на хранителните продукти и други услуги остава основна грижа в ежедневието.
След десет години стаж в Западна Германия брутното месечно възнаграждение на болногледачите възлиза на 2 145 евро, а в Източна на 1 644 евро.Още интересни данни за потребителите в КубаПреди месеци правителството позволи на частниците да вземат кредит от най-малко 1000 песос или 41 долара, което е с една трета по-малко от предишния минимум.
Свободната продажба на автомобили започна официално от 3-ти януари т.г. в Куба след половин век ограничения от комунистическия режим, но астрономическите цени предизвикаха недоверие и разочарование сред евентуалните купувачи, предаде Франс прес.
Така например Peugeot 4008 се продаваше за 239 500 долара в автокъща Sasa в Хавана при положение, че основната каталожна цена на френския автомобилостроител е 34 150 евро (46 000 долара).
Бяха предложени и коли втора употреба, главно от държавния автопарк за коли под наем, на обезкуражаващи цени: в автокъща Cimex автомобил Hyundai Sonata 2010 се предлагаше за 60 000 долара, а Volkswagen Passat от същата година - за 67 500 долара.
Свободната продажба на автомобили беше обявена на 19 декември от кубинското правителство в отговор на "новата икономическа ситуация" и за да се поднови оскъдният автопарк, две трети от който е съставен от стари американски коли от 50-те години и съветски от 70-те и 80-те години.
В декрета, обявяващ началото на продажбите, се установява система от такси, която повишава с около 50 на сто вносната цена на автомобилите.След разрешението за продажба на ползвани автомобили между частни лица от 2011 година, възможността да се купи нова кола беше едно от основните желания на кубинците, които разполагат със средна месечна заплата от 20 долара.
Tweet |
|