АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Броят на пътниците през гръцките летища, които обслужват граждански полети (24 с оператор СГА, 14 с оператор „Фрапорт Гърция“ и Атинското международно летище) през периода януари – декември 2024 г. е достигнал 79 403 911 души спрямо 72 616 584 през 2023 г.
Според проучване, представено на АНА през декември, се очаква строителството да отнеме шест години, като стойността му ще възлиза на 9 милиарда евро (9,3 милиарда долара). Правителството на премиера Луиш Монтенегро обяви, че финансирането няма да бъде осигурено от държавния бюджет, а стриктното спазване на екологичното законодателство ще бъде основен приоритет.
„Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД ще предостави единствено по рода си клиентско преживяване за всички пътници и гости на Летище Варна и Летище Бургас чрез нови иновативни търговски площи и кътове за отдих и релакс чрез своята най-нова и екологично устойчива концепция „Gate Garden“, съвместно с търговските си партньори.
Най-голям брой пътници през ноември 2024 г. отчита летище Загреб – 313 000, с 14,3% повече спрямо ноември 2023 г. То също води по брой пътници за 11-те месеца, като е обслужило близо 4 милиона пътници (3,97 милиона), с 16,2% повече спрямо същия период на 2023 г.
Договорено е и удължаване на безплатното време за престой на автобусите и бусовете на туроператорите от 15 на 30 минути до три пъти дневно, след края на гратисния период през март.
30 организации са получили разрешение да ги използват, включително на международното летище в Истанбул. Броят на потребителите на мобилни комуникации в Турция е около 87 милиона, от тях почти 81 милиона използват 4,5G мрежа.
Съоръженията са разположени на площ от 25 000 кв. метра, включват места за автомобили на хора с ограничена подвижност и зарядни станции за електромобили. Проектът е на стойност над 7 милиона лева, допълват от компанията.
Новосъздаденото сдружение "Фонд за развитие на Летище Бургас", в което се включиха всички общини в областта, ще търси авиокомпания, която да изпълнява полети от и до Бургас целогодишно.
Ще се инвестира в инфраструктура. 40-те градски общини са от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян,...
Пет от проектите са за изграждане на железопътна и пристанищна инфраструктура. Други два са за техническа помощ за изграждане на жп връзка с летище Пловдив и за развитие на железопътен възел Пловдив.