АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Италия и други западни държави забраниха полетите от Либия, след като богатата на петрол държава в Северна Африка изпадна в хаос, след като през 2011 г. подкрепено от НАТО въстание свали и дългогодишния диктатор Муамар Кадафи, който беше убит.
През декември най-големият вносител на суров петрол в ЕС са били САЩ с 344,48 милиона барела, или 18% от общия обем, следвани от Норвегия с 340,48 милиона барела, или 17%. Вносът от Либия и Великобритания расте с 2 и 4%, а този от Казахстан и Ирак се запазва почти без промяна от преди войната.
Споразумения, сключени в Триполи, биха могли да бъдат подкопани от вътрешния конфликт в Либия, разделил страната между съперничещи си фракции, които се борят за контрол над правителството и взаимно си оспорват политическата легитимност.
Добивът на петрол в Либия е достигнал до над 800 000 барела дневно, съобщи либийското петролно министерство, цитирано от Ройтерс. В съобщението се казва, че добивът на черно злато в северноафриканската страна ще достигне 1,2 барела на ден следващия месец.
Националната петролна компания (НПК - NOC) на Либия съобщи, че са спрени дейностите на петролния терминал Зуетина, един от най-големите в страната, след като по-рано бяха затворени много обекти във връзка със социални протести и политическо съперничество, предаде Франс прес
Находището "Аш Шарара" и съседното "Ал Фил" бяха затворени през януари. Те добиваха на ден по около 400 000 барела. С прекратяването на функционирането на две находищацялата петролна индустрия в Либия на практика спря.
Cтpaнaтa ceгa oбaчe дaвa нa OΠEK и нa cъюзницитe cи дpyг пoвoд зa зaгpижeнocт зa нapacтвaщитe дocтaвĸи, cлeд ĸaĸтo OΠEK yдължи нaмaлeниятa зa дoбивa нa пeтpoл дo 9,7 милиoнa бapeлa нa дeн дo ĸpaя нa юли.
Дневното производство е спаднало от над 1,2 милиона барела на малко повече от 320 000 барела. Намаляването на добива е причинило загуби в размер на над 256 милиона долара.
Отчита се, че ако потомствен белгиец има 80 на сто възможност да си намери работа, то имигрант със същите данни (образование, пол, възраст) може да разчита едва на 44 процента успех, ако корените му са в Азия или Магреба (Мароко, Алжир, Тунис, Либия).
Най-много пазаруват арабите, като по среден размер на похарчената сума на първо място са гражданите на Катар - 6782 турски лири. Катар е следван от ОАЕ с 6441 лири и Германия с 5412 лири. Сериозен ръст има при туристите от Израел (182%), Египет (161%), Ирак (138%) и Либия (124%).