АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Централата има осигурени на склад над 280 000 тона лигнитни въглища. Осигурените на склад въглища биха осигурили нормалната работа на централата при пълно натоварване за близо месец.
Средствата ще се използват за извънредните разходи, възникнали в резултат на закриването на четирите неконкурентоспособни въглищни мини в Долината на Жиу - Лоня, Лупени, Ливезени и Вулкан. Тази мярка ще помогне да спре производството на въглища до 2032 г.
Основните суровини, които се добиват в България са лигнитни въглища, оловно-цинкови, медни и полиметални руди, гипс, варовик, бентонит, каолин, кварцови пясъци, огнеупорни глини, мрамор. Около 80% от минните дейности се извършват по открит способ.
Фотоволтаиците сами се очаква да покрият около половината от увеличението на глобалното търсене на електроенергия до края на 2025 г. Слънчевата и вятърната енергия заедно ще представляват три четвърти от растежа, прогнозира още МАЕ.
ЕС забранява вноса, покупките или трансферите от Беларус на злато, диаманти, хелий, въглища и суров петрол. Страните членки на ЕС приеха санкции, насочени срещу беларуската икономика заради съучастието на режима на Александър Лукашенко в руската агресия срещу Украйна.
На ССБ се продадоха дърва за огрев на цена 225 лв./т и въглища на цена 905 лв./т. Сделки имаше и за газ пропан бутан от в рамките на 958,33 - 1060 лв./хил.л, както и при металите: скрап от черни метали се изкупи на цена 285 лв./т, отпадъци от алуминий на 1400 лв./т и отпадъци от мед на 8300 лв./тон.
Това били решили министрите от страните членки на Г-7, отговарящи за енергетиката, околната среда и климата, като постепенно ще бъде спряно използването на въглища за генериране на електроенергия.
Енергийният дял от електроцентрали, работещи с въглища, вече отбеляза значителен спад през 2023 г., спадайки до 26,1%, спрямо 33,2% през 2022 г. Въпреки това въглищата все още са вторият най-важен енергиен източник в Германия за производство на електроенергия.
Вторият по големина износител на цитрусови плодове в света след Испания се бори с криза с осигуряването на електричество, причинена от честите повреди на остарелите електроцентрали, захранвани с въглища, както и неефективността на жп транспорт и пристанищата.
1,64 милиона тона въглища са доставени на ТЕЦ Плевля, което представлява приблизително 88 процента от общото производство, а 18 780 тона са доставени на други потребители в Черна гора.