АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


То достигна най-ниското си ниво от три месеца, спадът се приписва на намалено доверие в сектора на услугите, търговията на дребно и сред потребителите, според данни от проучване на ЕК. Индексът на икономическото доверие отчита ниво от 95,2 пункта през март - най-ниският резултат от декември, в сравнение с 96,3 пункта през февруари.


Фермери и земеделски производители от страната отново ще предложат на плевенчани и гости своите продукти. На щандовете ще има млечни продукти от овче, козе, биволско и краве мляко, прясно и кисело мляко, кашкавал, сирене, колбаси, месни деликатеси и мезета и др.


Продължилата месеци тенденция на забавяне на годишния ръст на цените беше прекъсната през октомври 2024 г. След увеличение от 2,2% тогава, 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4% през януари, годишната инфлация в Хърватия се върна към низходяща траектория през февруари.


Подобни прекъсвания на електрозахранването в Куба имаше през октомври, ноември и декември. В средата на февруари властите преустановиха учебните занятия и работните дейности за два дни поради недостиг на електроенергия.


По предварителни данни на НСИ през февруари 2025 г. месечната инфлация, измерена през индекса на потребителските цени (ИПЦ), е 0,6 на сто. Инфлацията от началото на годината (февруари 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 2,6 на сто.


Бойкоти на цялата търговска мрежа и на отделни търговски вериги бяха обявени първо в Хърватия през януари по призив на гражданската платформа "Ало, инспекторе". Подобни акции за бойкот на магазините се организираха и в други страни като Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония.


Веригата има 1232 заведения в 24 страни по света, инвестира 300 000 евро в Плевен. Той е вторият в страната. Първият ресторант е в Стара Загора. Плановете на компанията предвиждат активна експанзия през следващите години. За откриване се подготвят още два обекта - в Пловдив и Бургас.


Търговският оборот нараства с 8,1 на сто спрямо януари 2024 г., според календарно изгладените данни. Справка в НСИ сочи, че през декември 2024 г. оборотите в търговията на дребно бележат ръст с 0,5 на сто спрямо предходния месец, а на годишна база - със 7,8 на сто.


Френският търговски дефицит е нараснал до 6,54 милиарда евро през януари спрямо 3,48 милиарда евро (3,78 милиарда долара) през декември 2024 г.


Към 31 декември 2024 г. 61,2 на сто от активите на банковата система са под формата на кредити и аванси, които възлизат на 117,3 млрд. лв. Паричните средства, които се равняват на 34,1 млрд. лв., формират 17,8 процента от активите, а делът на портфейлите с ценни книжа достига 17,3 на сто (33,1 млрд. лв.).