АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас", изтъкна икономическият министър.


Спрямо вида и големината си те ще получат между 15 000 лв. и 150 000 лв. за нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти и специализиран софтуер. Целта е да станат по-конкурентоспособни и да подобрят пазарното си представяне.


Използването на производствения капацитет на компаниите в сектора на гражданското строителство в Германия се е повишило на 72,6 на сто през март от 70,1 на сто през февруари.


През февруари 2025 г. оборотът в раздел „Търговия на дребно, без търговията с автомобили и мотоциклети“ по съпоставими цени намалява с 1.7% спрямо предходния месец. Търговският оборот нараства с 2.4% спрямо февруари 2024 г., показват календарно изгладените данни.


До 2 май ще бъдат разгледани възможностите за подобряване позициите на страните по споразумението между българските компании "Булгаргаз“, "Булгартрансгаз“ и турската "Боташ“. За това се договориха в Баку министърът на енергетиката Жечо Станков и турският му колега Алпарслан Байрактар, които участваха в 11-та министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор.


Когато "Либхер" започна първото си производство, подизпълнители бяха чужди компании. В момента над 80-90% от техните доставчици и подизпълнители са български компании.


Все по-трудно се разплащат фирми в строителството, земеделието и транспорта, показват данните на Allianz Trade. Расте рискът за експортно ориентираните български компании, алармират още експертите.


Употребяваните коли и у нас поскъпнаха почти двойно след края на пандемията от КОВИД-19, сочат данни от обявите за продажба на автомобили "втора ръка". Те продължават да поскъпват на фона на сериозното покачване на цените на новите автомобили.


Европейската комисия, която обискира компаниите преди три години, съобщи, че картелът, които е свързан с излезли от употреба превозни средства, е просъществувал от май 2002 г. до септември 2017 г., като Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA) е организирала срещи и контакти между компаниите.


Внесените в ЕС автомобили, произведени в останалата част от света, през миналата година възлизат на 4 млн. броя и е с 3 на сто по-малко спрямо 2019 година.