АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В Норвегия тя е достигнала най-ниското си равнище от над три години и половина. През миналия месец индексът на потребителските цени (CPI - ИПЦ) в Норвегия се е понижил до 2,6 на сто на годишна база при 3 на сто през февруари. Това е най-ниското ниво на инфлацията в страната от януари 2021 година.
Най-високи нива на започване на нова бизнес дейност са регистрирани в Литва с 18,3 на сто, Португалия с 16,7 на сто и Естония с 16,6 на сто. За разлика от тях, най-ниските нива са регистрирани в Австрия - 6,2 на сто, Дания - 7,4 на сто и Италия - 7,9 на сто.
По този показател водеща сред страните от Евросъюза през този период е Нидерландия (83,7 на сто), а на последно място е Италия (66,8 на сто). Сред страните от Евросъюза най-съществено нарастването на броя на заетите през този период е отчетено в Естония (+1 процентен пункт), Литва (+0,9 процентни пункта) и Чехия (+0,8 процентни пункта).
България, Литва и Гърция са изправени пред по-високи нива на трайна енергийна бедност. В България и Гърция повече от 10% от населението е трайно енергийно бедно според трите показателя, разгледани в проучването.
Най-много са от Куба – 48 и от Турция – 30. Имало също посетители от Алжир, Бразилия, Виетнам, Египет, Еквадор, Израел, Индия, Тунис, Хондурас, Южна Корея, Япония, Чили, както и от цяла Европа. Увеличават се и румънските туристи, както и тези от Русия, Германия, Литва, Чехия, Португалия и др.
Инфлацията в Литва нарасна с 0,9 на сто на годишна база през юли след увеличение от 0,7 на сто през юни.Това е най-високият процент от декември 2023 г., когато цените се повишиха с 1,2 на сто. Потребителските цени в Унгария са нараснали с 4,1 на сто на годишна основа спрямо увеличение от 3,7 на сто през юни.
Литовските законодатели одобриха създаването на отбранителен фонд за натрупване на финансови ресурси за покриване на най-неотложните нужди на страната за укрепване на нейните отбранителни способности и гражданска защита. Литва отделя 2,7% от БВП за военни разходи.
През първото тримесечие на 2024 година, Ирландия (+1,1 на сто) регистрира най-висок растеж спрямо предходното тримесечие, следвана от Латвия, Литва и Унгария (всички +0,8 на сто). Швеция ( -0,1 на сто)е единствената страна членка, която е регистрирала спад спрямо предходното тримесечие.
През 2023 г. е отбелязан ръст в производствата по корпоративна несъстоятелност в ЦИЕ; В 9 държави в региона са регистрирани по-голям брой несъстоятелности (Чехия, Естония, Унгария, Литва, Полша, Сърбия, Словакия, Словения и Румъния); Обратна тенденция имаме в България, Хърватия и Латвия.
На 1 май се навършват 20 години от присъединяването към Европейския съюз на 10 страни. Осем от тях са от региона на Централна и Източна Европа – Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Словакия и Словения. Другите две са Кипър и Малта.