АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


С още близо 1 процент се повишават цените на основните хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Организаторите призовават за неговото разширяване, като се обхванат и банките. Голяма част от таксите се начисляват като процент от сумата, която се превежда по банков път, смятат те.


В документа има редица предложения: сред тях са обвързване на минималната пенсия с линията на бедност или с друг обективен измерител, промяна на инвестиционната стратегия на така наречения „Сребърен фонд“, а също и разнообразяване на източниците на приходи в него, като например постъпления от определен процент от приходите от ДДС.


РЦБ запази ниво от 21% на ОЛП, който тя повиши през октомври 2024 г. в опит за овладее високата инфлация в страната, която се ускори до 9,5% през миналата година. Централната банка съобщава на своя официален сайт, че "ще прецени необходимостта от повишаване на основния лихвен процент" на следващото си заседание.


От общия обем депозити на домакинствата 10,83 милиарда евро са срочни депозити, които нарастват с 685,5 милиона евро или с 6,7% на годишна база.


ОЛП през декември 2024 г. е 3.04%, като в сравнение с ноември 2024 г. намалява с 0.18пр. п. През декември 2024 г. индексът ЛЕОНИА Плюс се понижава с 0.09 пр. п. до 2.95%. Лихвеният процент по свръхрезервите е 0.00%, като спрямо ноември 2024 г. запазва нивото си. Дългосрочният лихвен процент за оценка на степента на конвергенция (ДЛП) през декември 2024 г. е 3.93%, като в сравнение с ноември 2024 г. остава без промяна.


Много руски компании се оплакват, че високите лихви по кредитите, които са взели, са повишили разходите им за обслужване на заемите им. РЦБ повиши основния си лихвен процент до 21% през 2024 година. Повишението на водещата лихва беше предприето, за да бъда овладяна високата инфлация в Русия, която достигна 9,5 на сто през 2024 г.


Падежът е на 29.01.2032 година и годишен лихвен купон от 3,25 %. Това е вторият за годината аукцион на ДЦК след стартиране на емисионната програма на 20 януари 2025 година.


Основната лихва на РЦБ през 2024 година се повиши до 21% - най-високото ниво от ранните дни на управлението на президента Путин. Целта на институцията е да овладее инфлацията в страната. В отговор търговските банки предложиха на клиентите си краткосрочни депозити с лихви, достигащи до 30 процента.