АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Икономиката на Германия е в стагнация вече десет тримесечия. По-високите заплати и по-ниските лихвени проценти говорят за възстановяване, но политическата нестабилност пречи на инвестициите.
На тримесечна база, нарастването на необслужваните т.нар. бързи кредити представлява 0,1 на сто през третото тримесечие или 0,5 млн. лева. Спрямо първото тримесечие на тази година обаче се наблюдава понижение от близо 4 на сто в необслужваните заеми, тъй като в края на месец март те са възлизали на 420,7 млн. лева или с малко над 16 млн. лева повече спрямо настоящия резултат.
Страните от цял свят приеха първите правила на организацията за противоречивия пазар на въглеродни кредити. Това се случи по време на Двадесет и деветата Конференция на страните (COP) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК) Това е ключов етап за подпомагане на страните за изпълнение на климатичните им задължения. Тези разпоредби се очакват от Парижкото споразумение през 2015 г. Решението беше прието с...
Активността на жилищния пазар е сравнително устойчива през последните месеци, като броят на одобрените ипотечни кредити се доближава до нивата отпреди пандемията въпреки значително по-високите лихвени проценти.
Растежът на световната икономика догодина ще остане значителен и ще бъде на ниво от около 3 на сто на фона на намаляването на лихвените проценти от много големи централни банки и силното представяне на американска икономика, съобщи Ройтерс, като се позова на анкета сред 500 икономисти.
Лихвените проценти при новите срочни депозити в лева за домакинства бележат лек ръст, като към края на септември 2024 г. достигат 1,02% в сравнение с 0,63% към края на септември 2023 г. Това съобщи Асоциацията на банките в България (АББ) във връзка със Световния ден на спестовността.
Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.
За последните 12 месеца сумата по банковите заеми за жилище се е увеличила с 4,854 млрд. лева до общо 23,617 млрд. лева към края на септември, сочат данните на БНБ. Това представлява годишен ръст от 25,9 на сто. За сравнение, към края на септември 2023 година сумата по жилищните кредити възлизаше на 18,763 млрд. лева.
Инфлацията в еврозоната се понижи до 1,8 на сто за миналия месец, показват официалните данни, публикувани днес, което е под целта на Европейската централна банка от 2 на сто. ЕЦБ намали лихвените проценти два пъти досега през годината и ще го направи отново през декември, показва проучване на Ройтерс.
От 1-ви октомври влизат в сила новите изисквания на БНБ към банките за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Те бяха приети на заседанието на УС на БНБ на 11 септември.