АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Инфлацията в Унгария неочаквано се е повишила през февруари до най-високото си равнище през последните 15 месеца. Нарастването на потребителските цени се е ускорило до 5,6 на сто на годишна база през миналия месец, което е най-бързият темп на повишаването им от ноември 2023 г. (7,9 на сто).


ЕЦБ реши да намали водещите си лихви с 0,25 процентни пункта. Това е шестото поредно понижение на ставките от юни 2024 г. насам и бе широко очаквано от анализаторите. В редовното допитване, проиведено от Ройтерс, всички 82 анкетирани прогнозираха тази стъпка.


Като цяло пазарът на труда остана забележително устойчив през последната година, въпреки високите лихви, отчита Министерството на труда на САЩ.


У нас те са 26,8 на сто, следвана от Румъния (23,9 на сто), Латвия (23,3 на сто), Гърция (21,7 на сто), Естония (21,2 на сто) и Кипър (20,0 на сто). За разлика от тях, по-малко от 10 на сто от наетите лица са получавали ниски заплати в Португалия (1,8 на сто), Швеция (4,1 на сто), Финландия (6,5 на сто ), Италия (8,8 на сто), Словения (9,4 на сто) и Франция и Дания (по 9,7 на сто).


Много руски компании се оплакват, че високите лихви по кредитите, които са взели, са повишили разходите им за обслужване на заемите им. РЦБ повиши основния си лихвен процент до 21% през 2024 година. Повишението на водещата лихва беше предприето, за да бъда овладяна високата инфлация в Русия, която достигна 9,5 на сто през 2024 г.


Основната лихва на РЦБ през 2024 година се повиши до 21% - най-високото ниво от ранните дни на управлението на президента Путин. Целта на институцията е да овладее инфлацията в страната. В отговор търговските банки предложиха на клиентите си краткосрочни депозити с лихви, достигащи до 30 процента.


През третото тримесечие Ирландия (3,5 на сто) регистрира най-висок ръст на БВП спрямо предишното тримесечие, следвана от Дания и Литва (с по 1,2 на сто). Най-голям спад се наблюдава в Унгария (0,7 на сто) и Латвия (0,2 на сто).


Лихвите по едногодишните срочни депозити могат да се понижат с поне 20 базисни пункта, докато тези с по-дълъг срок могат да се свият най-малко с 25 базисни пункта, според информацията на "Блумбърг нюз".


Европейската централна банка днес понижи водещите си лихви с по 25 базисни пункта (0,25 процентни пункта), сочи сайтът на финансовата институция. Депозитната лихва на централната банка на еврозоната, основната лихва по рефинансирането и лихвата по пределното кредитно улеснение и се свиват до съответно 3,25 на сто, 3,40 на сто и 3,65 на сто.


Основният двигател на този ръст са атрактивните банкови условия и ниските лихви по кредитите. В същото време, пред пазара стоят много неизвестни, като например влизането на България в Еврозоната, както и глобалните събития като военните конфликти в Русия/Украйна и Близкия Изток, които също оказват влияние.