АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В България годишната инфлация през ноември 2024 г. е 2 на сто, без промяна спрямо октомври. Най-ниски равнища на годишната инфлация през ноември са отчетени в Ирландия (0,5 на сто), Литва и Люксембург (1,1 на сто и в двете страни). Румъния (5,4 на сто), Белгия (4,8 на сто) и Хърватия (4 на сто) пък са с най-високи нива.
През третото тримесечие Ирландия (3,5 на сто) регистрира най-висок ръст на БВП спрямо предишното тримесечие, следвана от Дания и Литва (с по 1,2 на сто). Най-голям спад се наблюдава в Унгария (0,7 на сто) и Латвия (0,2 на сто).
В Норвегия тя е достигнала най-ниското си равнище от над три години и половина. През миналия месец индексът на потребителските цени (CPI - ИПЦ) в Норвегия се е понижил до 2,6 на сто на годишна база при 3 на сто през февруари. Това е най-ниското ниво на инфлацията в страната от януари 2021 година.
Най-високи нива на започване на нова бизнес дейност са регистрирани в Литва с 18,3 на сто, Португалия с 16,7 на сто и Естония с 16,6 на сто. За разлика от тях, най-ниските нива са регистрирани в Австрия - 6,2 на сто, Дания - 7,4 на сто и Италия - 7,9 на сто.
Лихвите по едногодишните срочни депозити могат да се понижат с поне 20 базисни пункта, докато тези с по-дълъг срок могат да се свият най-малко с 25 базисни пункта, според информацията на "Блумбърг нюз".
Европейската централна банка днес понижи водещите си лихви с по 25 базисни пункта (0,25 процентни пункта), сочи сайтът на финансовата институция. Депозитната лихва на централната банка на еврозоната, основната лихва по рефинансирането и лихвата по пределното кредитно улеснение и се свиват до съответно 3,25 на сто, 3,40 на сто и 3,65 на сто.
Основният двигател на този ръст са атрактивните банкови условия и ниските лихви по кредитите. В същото време, пред пазара стоят много неизвестни, като например влизането на България в Еврозоната, както и глобалните събития като военните конфликти в Русия/Украйна и Близкия Изток, които също оказват влияние.
По този показател водеща сред страните от Евросъюза през този период е Нидерландия (83,7 на сто), а на последно място е Италия (66,8 на сто). Сред страните от Евросъюза най-съществено нарастването на броя на заетите през този период е отчетено в Естония (+1 процентен пункт), Литва (+0,9 процентни пункта) и Чехия (+0,8 процентни пункта).
България, Литва и Гърция са изправени пред по-високи нива на трайна енергийна бедност. В България и Гърция повече от 10% от населението е трайно енергийно бедно според трите показателя, разгледани в проучването.
Нека го кажем така – с тази траектория на държавните финанси, разходите за лихви ще бъдат равни на общите разходи за култура и за съдебна власт в бюджета. До всяка съдебна палата – театър и до всеки театър – нов съд. Това е реалната цена на дефицита и дълга.