АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
България се представя на международното събитие за 34-ти път със собствен щанд, като на площ от 143 кв. м ще бъдат изложени стоки на 14 родни производители - млечни и месни продукти, подправки, вина, биопродукти, пчелен мед, растителни масла и продукти с българско розово масло.
През Q4 на 2024 г. новорегистрираните фирми в страната са 11 143, а влезлите в процедура по несъстоятелност/фалит, в това число и обявените в несъстоятелност - 1165. В сравнение със същото тримесечие на 2023 г. общият брой на новорегистрираните се увеличава с 4,8 на сто, а този на банкрутиралите - с 19,2 на сто, съобщи НС).
Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.
Нова услуга на ББР - лизинг на земеделска земя. Той е предназначен за търговски дружества и земеделски производители, регистрирани в България. Финансирането е в размер до 90% от оценката на земята, като минималната стойност на експозиция към един клиент е 100 хил. лв., а максималната – 5 млн. лв. обща експозиция за група свързани лица.
Основната лихва на РЦБ през 2024 година се повиши до 21% - най-високото ниво от ранните дни на управлението на президента Путин. Целта на институцията е да овладее инфлацията в страната. В отговор търговските банки предложиха на клиентите си краткосрочни депозити с лихви, достигащи до 30 процента.
Южнокорейската корпорация "Хюндай" (Hyundai Motor) съобщи, че ще представи компактен електромобил за Япония, за да опита да проникне на един пазар, доминиран от местни марки и утвърдени технологии за хибриди и двигатели с вътрешно горене, предаде Ройтерс.
Индексът на "Ифо", който отразява бизнес нагласите на германските автомобилостроителни концерни, се понижава до -34,7 пункта през декември 2024 г. спрямо сезонно коригираните -32,4 пункта през ноември.
През октомври 2024 г. увеличение спрямо предходния месец е отчетено в два сектора: „Транспорт, складиране и пощи“ - с 3.4%, и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 0.1%.
Понижението на икономическото доверие в страните от валутния съюз идва на фона на по-песимистични бизнес нагласи в промишлеността и в строителния сектор, както и на спад на потребителските нагласи.
Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щ. д. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.