АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Продажбите на горива са спаднали с 3 на сто на годишна основа през февруари, а на хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 2,8 на сто. Междувременно търсенето на фармацевтични продукти, козметика и ортопедично оборудване е нараснало със 7,4 на сто, а продажбите на моторни превозни средства и на автомобилни части са се увеличили с 5,1 на сто.


През четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година най-голямото увеличение на почасовите разходи за труд за цялата икономика е регистрирано в Хърватия (+13,9 на сто), Полша (+13,8 на сто), Румъния (+13,1 на сто) и България (+13 на сто).


Австрия, България, Франция, Германия, Полша и Словения ще бъдат домакини на новите фабрики за ИИ, подкрепени от обща национална и европейска инвестиция в размер на 485 млн. евро. Фабриките ще предлагат привилегирован достъп на стартиращите предприятия в областта на ИИ и на малките и средни предприятия, което ще насърчи растежа им.


ЕЦБ реши да намали водещите си лихви с 0,25 процентни пункта. Това е шестото поредно понижение на ставките от юни 2024 г. насам и бе широко очаквано от анализаторите. В редовното допитване, проиведено от Ройтерс, всички 82 анкетирани прогнозираха тази стъпка.


Най-големи дефицити са отчетени в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). На основата на сезонно некоригирани данни за България Евростат отчита излишък от 1,6 млрд. евро за периода юли - септември 2024 г. спрямо 400 млн. евро за същия период на 2023 г.


Като цяло пазарът на труда остана забележително устойчив през последната година, въпреки високите лихви, отчита Министерството на труда на САЩ.


Тази инвестиция ще спомогне за увеличаване на общата инсталирана мощност за производство на енергия от възобновяеми източници в трите държави, като помогне за диверсификацията на енергийния микс.


Полският министър-председател Доналд Туск обяви инвестиционен план за 2025 г., насочен към укрепването на сигурността на Варшава. Туск заяви, че Полша планира да похарчи „рекордните“ 155 млрд. евро тази година за инвестиции, за да за да даде тласък на растежа на централноевропейската страна.


България е на 32-ро място от 43 европейски държави по цената на кошницата, която мери индексът, и по-евтини са само Румъния и Полша от държавите членки на ЕС, изтъкна изпълнителният директор на Сдружението.


Представеният списък на одобрените проекти показва, че един от тях е свързан с поставянето на зарядни станции в България. По този проект се предвижда обособяването на 126 зарядни станции в нашата страна, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Станциите ще бъдат поставени по европейските транспортни коридори, на паркинги и на различни места в градовете.