АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Лихвените проценти при новите срочни депозити в лева за домакинства бележат лек ръст, като към края на септември 2024 г. достигат 1,02% в сравнение с 0,63% към края на септември 2023 г. Това съобщи Асоциацията на банките в България (АББ) във връзка със Световния ден на спестовността.
Лихвите по едногодишните срочни депозити могат да се понижат с поне 20 базисни пункта, докато тези с по-дълъг срок могат да се свият най-малко с 25 базисни пункта, според информацията на "Блумбърг нюз".
Миналата седмица централната банка на Великобритания остави без промяна основната си лихва на ниво от 5 на сто, след като през август я намали с четвърт процентен пункт от исторически рекордните 5,25 на сто.
Швейцария стана първата голяма икономика, която намали лихвите в края на март, и по-рано този месец бе последвана от Европейската централна банка (ЕЦБ).
Европейската централна банка обяви рекордна годишна загуба за 2023 година и не изключи тази тенденция да продължи и в бъдеще, тъй като агресивното покачване на лихвите я принуждава да плаща милиарди евро на банките.
Централните банки на САЩ, Обединеното кралство и Швеция оставиха без промяна лихвите си тази седмица, последвайки идентичната стъпка, предприета по-рано от Европейската централна банка.
Тъй като инфлацията постепенно спада, а икономиката се запазва на добро равнище, от УФР решиха единодушно да не правят промени в лихвените нива. Същевременно членовете на комитета по паричната политика загатнаха, че през 2024 г. предстоят поне три намаления на лихвите, вероятно с по четвърт процентен пункт всеки път.
За сегмента на офис площите предстоящата година ще е последната от цикъла на намаляване на площи и ръст на нивата на незаетост. При инвестиционните придобивания се очаква ограничена активност и предпазливи инвеститори, но сигналите за успокояване на ръста на лихвите са заявка за обръщане на негативния тренд.
Очаква се лихвите по жилищните заеми да останат на ниски нива и през следващата година, като има четири фактора за това – тенденцията домакинствата да спестяват по-бързо, отколкото заемат средства, слабата инвестиционна активност на домакинствата и на бизнеса, свръхликвидността на банковата система и конкуренцията между банките.
През септември 29,2 на сто от фирмите, които понастоящем преговарят за отпускане на кредити, информират за ограничения от страна на банките. През юни делът им е бил само 21,3 на сто. "Банките постепенно увеличават лихвите върху заемите и не са толкова склонни да ги отпускат", каза Клаус Волрабе, шеф на проучванията в "Ифо".