АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Депозитната лихва бе намалена с 0,25 процентни пункта до 2,25 процента - равнище, под което е била за последно през декември 2022 г., когато бе 2 на сто. Другите две водещи ставки - основната лихва по рефинансирането и лихвата по пределното кредитно улеснение, също бяха понижени с по 0,25 процентни пункта - съответно до 2,40 процента и 2,65 процента.


ЕЦБ реши да намали водещите си лихви с 0,25 процентни пункта. Това е шестото поредно понижение на ставките от юни 2024 г. насам и бе широко очаквано от анализаторите. В редовното допитване, проиведено от Ройтерс, всички 82 анкетирани прогнозираха тази стъпка.


Страните от Европейския съюз вече използват лихвите от замразените руски активи, за да помогнат за въоръжаването на Украйна и за финансирането на следвоенното ѝ възстановяване, като това е извънреден приход от 2,5-3 милиарда евро годишно, отбелязва АФП.


Ръководството на УФР, начело с председателя Джером Пауъл, намали лихвите на три последователни заседания през миналата година, до около 4,3 на сто от 5,3 на сто, което бе най-високото ниво от две десетилетия.


ОЛП през ноември 2024 г. е 3,22 на сто, като в сравнение с октомври 2024 г. намалява с 0,21 процентни пункта (пр. п.), съобщава БНБ. Лихвеният процент по свръхрезервите на банките остава без промяна нула процента.


"Паричните условия са се затегнали повече, отколкото е видимо, след последното вдигане на лихвите през октомври", посочи банката, като допълни, че има и други фактори, довели до решението ѝ.


Лихвените проценти при новите срочни депозити в лева за домакинства бележат лек ръст, като към края на септември 2024 г. достигат 1,02% в сравнение с 0,63% към края на септември 2023 г. Това съобщи Асоциацията на банките в България (АББ) във връзка със Световния ден на спестовността.


Лихвите по едногодишните срочни депозити могат да се понижат с поне 20 базисни пункта, докато тези с по-дълъг срок могат да се свият най-малко с 25 базисни пункта, според информацията на "Блумбърг нюз".


Миналата седмица централната банка на Великобритания остави без промяна основната си лихва на ниво от 5 на сто, след като през август я намали с четвърт процентен пункт от исторически рекордните 5,25 на сто.


Швейцария стана първата голяма икономика, която намали лихвите в края на март, и по-рано този месец бе последвана от Европейската централна банка (ЕЦБ).