АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Лихвените проценти при новите срочни депозити в лева за домакинства бележат лек ръст, като към края на септември 2024 г. достигат 1,02% в сравнение с 0,63% към края на септември 2023 г. Това съобщи Асоциацията на банките в България (АББ) във връзка със Световния ден на спестовността.
Лихвите по едногодишните срочни депозити могат да се понижат с поне 20 базисни пункта, докато тези с по-дълъг срок могат да се свият най-малко с 25 базисни пункта, според информацията на "Блумбърг нюз".
Миналата седмица централната банка на Великобритания остави без промяна основната си лихва на ниво от 5 на сто, след като през август я намали с четвърт процентен пункт от исторически рекордните 5,25 на сто.
Респондентите, които усещат понижаване на жизнения си стандарт през този период, възлизат на 53%.
Качественият колбас е с висок процент месо и с малък брой съставки, между 5 и 10. За малотрайните варено-пушени колбаси стандартът е минимум 60% месо, а за по-висококачествените продукти в тази категория – минимум 80%, като например кренвиршите по стандарт „Стара планина“ са с около 83% свинско месо.
Индексът на мениджърите по доставките в промишлеността PMI на института "Цайсин" (Caixin), съвместно със Стандарт енд Пуърс Глоубъл“ (S&P Global), е нараснал до 51,8 през юни, в сравнение с 51,7 през предходния месец, отбелязвайки най-бързия темп от май 2021 година и надминавайки прогнозите на анализаторите от 51,2.
На ССБ цените на основните хранителни стоки остават стабилни при същото ниво на началните цени. Олио в бутилки се продава на 2,20 лева за литър, нерафинирано олио на 1750 лева за тон. Продължава предлагането на жълт грах в биг бег по един тон при начална цена 1200 лева за тон.
Швейцария стана първата голяма икономика, която намали лихвите в края на март, и по-рано този месец бе последвана от Европейската централна банка (ЕЦБ).
За пръв път от влизането си в ЕС през 2007 г. България не е последна в тази класация, сочат данните на Евростат. При средна стойност за ЕС от 100 процента, стандартите на покупателните способности варират в широки граници - от 70 процента в Унгария до 138 процента в Люксембург.
Около 36% от износа е на ракети и системи за противовъздушна отбрана, следван от радари и електронно оборудване, оръжейни станции и пускови установки, заемащи по 11% всеки. Девет на сто от износа на продукти за отбраната се падат на пилотирани самолети и сходна техника, съобщи Министерството на отбраната.