АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сумата се равнява на 42,3 от БВП на България. Темпът на растеж се засилва спрямо годишния прираст, отчетен през януари, когато депозитите на домакинствата и НТООД - Нетърговски организации, обслужващи домакинствата, нарастват с 11,9 на сто на годишна база.


ЕЦБ реши да намали водещите си лихви с 0,25 процентни пункта. Това е шестото поредно понижение на ставките от юни 2024 г. насам и бе широко очаквано от анализаторите. В редовното допитване, проиведено от Ройтерс, всички 82 анкетирани прогнозираха тази стъпка.


По предварителни данни на НСИ през 2024 г. БВП на един зает се увеличава реално с 1.7% в сравнение с предходната година. На едно заето лице се падат по 57 652.8 лв. от текущия обем на брутния вътрешен продукт (БВП), като всеки зает създава средно 35.5 лв. БВП за един отработен час.


Страните от Европейския съюз вече използват лихвите от замразените руски активи, за да помогнат за въоръжаването на Украйна и за финансирането на следвоенното ѝ възстановяване, като това е извънреден приход от 2,5-3 милиарда евро годишно, отбелязва АФП.


Ръководството на УФР, начело с председателя Джером Пауъл, намали лихвите на три последователни заседания през миналата година, до около 4,3 на сто от 5,3 на сто, което бе най-високото ниво от две десетилетия.


Общият размер на депозитите на домакинствата се равнява на 44,7 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на България. Годишният темп на растеж през декември се забавя спрямо преходния месец ноември, когато увеличението е било 12,2 процента на годишна база.


Основната лихва на РЦБ през 2024 година се повиши до 21% - най-високото ниво от ранните дни на управлението на президента Путин. Целта на институцията е да овладее инфлацията в страната. В отговор търговските банки предложиха на клиентите си краткосрочни депозити с лихви, достигащи до 30 процента.


ОЛП през ноември 2024 г. е 3,22 на сто, като в сравнение с октомври 2024 г. намалява с 0,21 процентни пункта (пр. п.), съобщава БНБ. Лихвеният процент по свръхрезервите на банките остава без промяна нула процента.


Депозитите на домакинствата и НТООД (нетърговски организации, обслужващи домакинствата) се увеличават с 12,2 процента в края на ноември на годишна база и са 87,105 млрд. лв. (43,7 процента от БВП), показват данните на БНБ, публикувани на страницата на централната банка в интернет.


"Паричните условия са се затегнали повече, отколкото е видимо, след последното вдигане на лихвите през октомври", посочи банката, като допълни, че има и други фактори, довели до решението ѝ.