АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Забраната за влизане в центъра на столицата има за цел да подобри чистотата на въздуха и ще важи в периода на зимните месеци – от днес до 28 февруари 2025 г., и е приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 г.
Картата, известна като "Дойчландтикет" (Deutschlandticket), беше въведена през май 2023 г. и бързо стана хит след жителите на Германия. Приблизително 13 милиона души притежават такава карта, която до края на годината струва 49 евро месечно, а от догодина ще поскъпне до 58 евро.
За сравнение, държавите от региона като Гърция и Румъния имат успеваемост съответно 26% и 14%. Освен това страната е усвоила едва 22% от наличните средства по Плана, което отново е по-малко от средното за Съюза – 37%. Това значително изоставане поставя под въпрос дали България ще успее да изпълни всички заложени цели до крайния срок през 2026 година.
Първото е по отношение на Пътната карта за климатична неутралност и е свързано с второто плащане по НПВУ. България е единствената държава-член на ЕС, която е получила само едно плащане по ПВУ. Искането за второ плащане е входирано още през 2023 г. и не е изплатено, тъй като е свързано с определени реформи, които трябва да бъдат приети и Пътната карта е една от тях.
Изданието отбелязва, че става дума основно за хора, които живеят на село, а дори да имат банкова карта, няма достатъчно магазини с ПОС-терминал и банкомати в селата в Румъния. Според информацията около 25 процента от работещите получават заплатата си "в плик".
Отчита се повишен интерес на граждани, които желаят да подменят личната си карта, преди да е изтекъл срокът на нейната валидност, с такава от нов тип.
Разрешенията за пребиваване тип "Синя карта на ЕС" са 924, което е със 195 по-малко в сравнение с предходната година, която е била пикова по брой издадени подобни разрешения, сочи справка в НСИ.
Промяната бе наложена предвид бързото развитие на технологиите в областта на електронните услуги и необходимостта ДФ „Земеделие“ да предоставя на своите кандидати най-новото и най-доброто в тази сфера.
От общо десет категории разходи, определени по методиката за изчисляване на синдикалната потребителска кошница, през първото тримесечие се наблюдава увеличение в четири категории: разходите за храна – с 4,31 на сто, разходите за поддръжка на дома – с 5 на сто, разходите за жилищни и комунални услуги – с 6,82 на сто, а разходите за продукти за лична хигиена и здравеопазване – с 3,85 на сто.
Дигиталните ваучери могат да бъдат под формата на карта или изцяло виртуални в мобилно приложение, което зависи от избора на работодателя.