АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Наблюдава се и районираност в търсенето – потребителите от традиционните винарски райони в страната избират местните сортове и производители. Типичният винолюбител от Мелник, вместо да закупи Тракийски Мавруд, е по-склонен да заложи на характерните за местния тероар Мелник 55 или Широка мелнишка лоза.
Местните червени сортове Мавруд, Гъмза, Широка мелнишка лоза са добре познати на потребителите у нас, както и белите Димят и Мискет. През последните 30 години България се опитва да произвежда атрактивни вина с добро съотношение цена-качество от международни сортове.
Традиционно ще се проведе и конкурс за най-добро домашно червено вино, в категориите "Мелнишка лоза" и "Букет".
15 български винопроизводители планират да отидат в Хюстън, за да покажат какво умеят с разнообразие от добре познати на Запад, но и местни сортове грозде като мавруда, широката мелнишка лоза и най-често садения в България бял десертен винен сорт димят, пише Houston Chronicle.
Площите с винени лозя на територията на Бургаска област, по данни на Информационната система на Изпълнителна Агенция по лоза и вино, са 9 446,7 хектара. На територията на областта са засадени 48 винени сорта.
Програмата предвижда 4 основни мерки – преструктуриране и създаване на нови лоза, резитба на зелено, инвестиции във винарски изби, промоция на българското вино, като финансирането с европейски средства е 75%, а самофинансирането – само 25%.