АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Подпомагането има за цел да компенсира част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи лози, направени за продукти за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители, съобразно Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата (род Vitis).
Очакваните добиви са средно между 500 и 1300 кг от декар, в зависимост от това дали стопаните са поливали масивите. На места, където доскоро добивите са били над 1 тон, през тази година ще бъдат много по-ниски, казаха лозари. В същото време изкупните цени остават без промяна през последните няколко години, посочиха те.
За първи път в лозаро-винарския сектор са допустими инвестиции в екологични съоръжения. Подпомагане получават и земеделски стопани за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход "Странджански манов мед"/"Манов мед от Странджа".
За да се види действително колко лозари са останали. "Много колеги се отказаха. България е море от изоставени лозя. Водим се 630 000, а сме останали не повече от 300 000, затова настояваме за лозарския регистър – за да е ясно при кого отиват тези субсидии", подчерта Василев.
Стратегията за развитие на лозаро-винарския сектор за периода 2022-2027 г. не отговаря на основните потребности на производителите, смятат от бранша и изреждат редица възражения срещу този документ.
В сектора на плодовете и зеленчуците подпомагането за организациите на производители, което обикновено се изчислява въз основа на стойността на продукцията, ще се компенсира така, че да не бъде по-ниско от 85 % от миналогодишното равнище.
Поетият ангажимент е най-късно до 28 юли гроздето от 498 хектара лозя да бъде унищожено още преди да узрее. По този начин се спестяват разходи за обработка, съхранение и търговска реализация на продукцията.
Проф. Иван Пачев - директор на Института по лозарство и винарство /ИЛВ/: За виненото грозде те варират от порядъка от 600 килограма до 900 килограма от декар, а за десертното - преминават тон - тон и половина от декар. По думите му това е доказателството, че годината е била добра за лозарите.
Избите едва се изпразват от излишните хектолитри вино, които не са продадени заради здравната криза, а френските лозари се готвят да ги напълнят отново с грозде от реколта 2020 г. Това е годината на исторически рекорд по узряване след една от най-горещите пролети през този век.
Институтът по лозарство и винарство (ИЛВ) п проведе Открит ден на десертното и винено грозде. На събитието присъстваха лозари, гроздо- и винопроизводители от лидерската си позиция в сортоподдържането на лозарството и технологичните изследвания на винени сортове за производство на нови асортименти вина и напитки.