АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За първи път в лозаро-винарския сектор са допустими инвестиции в екологични съоръжения. Подпомагане получават и земеделски стопани за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход "Странджански манов мед"/"Манов мед от Странджа".
Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев по време на 10-ото издание на фестивала "Дефиле Вино и гурме 2024" в Пловдив, съобщиха от земеделското министерство.
Община Болярово си партнира с община Ведра (Испания), община Кампанари (Италия), община Лузада (Португалия), словенската община Лендава. Шестият партньор по проекта е Местната инициативна група "Загорие-Сутла", която обхваща 11 общини в Хърватия.
Членовете на съвета подкрепиха разбирането, че организацията и правилата на доставки на грозде за производство на вино, гроздова мъст и вино следва да останат като част от регулацията на процесите в лозаро-винарския сектор в рамките на специализираното законодателство и изразиха готовност да се включат в разработването на новия Закон за виното и спиртните напитки.
В него се обръща внимание на възможностите за финансиране, промените в националната и европейска секторна политика, важните събития, както и осигуряване на достъп до резултатите от провежданите от екипа на ИЛВ – Плевен научни изследвания. Всеки заинтересован може да се свърже с Института за получаване на бюлетина и да направи коментари и препоръки относно бъдещите теми, които биха представлявали интерес.
Интервенциите, които България ще прилага през новия програмен период, са седем и предвиждат подпомагане за преструктуриране и конверсия на лозя, за инвестиции в лозаро-винарския сектор, за събиране на реколтата на зелено, за застраховане на реколтата, за информиране в държавите членки, за популяризиране в трети държави и за инвестиции в екологични съоръжения.
Лозаро-винари и кметове, кметски наместници дискутираха в Болярово повишаването на атрактивността на общината чрез използване на културно-историческите дадености, заедно с опита в отглеждане на лозя и производство на вино.
МЗХ публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 6 от 2018 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 г.
Рамковата програма обхваща територията на цялата страна и обхваща селскостопанските продукти и храни, предназначени за консумация от човека, включително и рибни продукти; вина; ароматизирани лозаро-винарски продукти и продукти на основата на плодови вина и оцети; спиртни напитки.
Популяризирането на системата за качество при производството на вина със Защитено географско указание (ЗГУ) и Защитено наименование за произход (ЗНП) се предвижда по мярка „Информиране в държавите членки“ от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019-2023 г.