АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В документа се посочва, че дефицитът за периода октомври - декември възлиза на 711 милиарда долара и е с 201 милиарда долара по-висок в сравнение с дефицита за същия период на предходната година, тъй като разходите са нараснали рязко, а приходите леко са спаднали.
От първи януари тази година в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради ковид пандемията. Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.
Одобреното финансиране за десетте обекта е на стойност 8 702 634 лева. Договорите за финансиране чрез предоставяне на средства на крайни получатели от Механизма за възстановяване и устойчивост са сключени в края на 2024 година и са започнати дейностите по тяхното изпълнение.
Сред тях са скиците за сгради и поземлени имоти, извлечения от кадастрални карти, извлечения от кадастралния регистър, от зоните на ограничение, схема за самостоятелен обект и др. Това стана възможно благодарение на напълно автоматизираните процеси по предоставяне на справки и документи от агенцията, с което драстично се намаляват сроковете за изпълнение на предоставяните услуги.
По Етап II на програма „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на НПВУ са одобрени общо 282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации. Очаква се в мерки за повишаване на енергийната ефективност на одобрените блокове да бъдат вложени малко над 138 млн. лв. с ДДС.
Най-висок дял от тях са в Дания (61%), Нидерландия (59,6%) и Италия (51,7%). Най-нисък дял от работещите е регистриран в Испания (17,9%), Кипър (19,1%) и Словакия (20,4%).
Петкова обясни, че е в сила т.нар. минимален глобален данък и банките вече ще заплащат 15% данък – 10% корпоративен данък и още 5% данък. При обсъждането банките предоставиха информация, че плащанията им за 2025 г. ще бъдат в размер на 1,125 млрд. лева.
В програмата регионите и държавите с висок потенциал за растеж извън ЕС се определят като основни целеви пазари за насърчаване. Те включват Китай, Япония, Южна Корея, Сингапур и Северна Америка. Обединеното кралство продължава да бъде един от основните пазари за износ на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС.
Основните проблемни области са: непълното отчитане на реализираната продукция и събираемостта на ДДС; гарантирането на реална конкуренция при провеждането на обществените поръчки; работата с договори, които не отчитат действителното възнаграждение; издаването на касови бележки при продажбите на услуги; допълнителната работа без договори.
През октомври 2024 г. е отчетено увеличение спрямо предходния месец при строителството на сгради - с 1.2%, и при продукцията от строителството на съоръжения - с 0.5%. При продукцията от специализирани строителни дейности е отчетено намаление с 1.3%.