АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Подпомагането има за цел да компенсира част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи лози, направени за продукти за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители, съобразно Национална програма от мерки за предотвратяване разпространението и контрол на вредители по лозата.
Акцент в работата на учените е подобряването на устойчивостта на сортовете както срещу ниски зимни температури, така и срещу основните болести.
Добивът на вино тази година се изчислява на 120 хиляди тона, докато миналата година е бил 212 хиляди. Според Съюза гръцкото лозе постепенно изчезва, като от 1990 г. досега площите с лози са намалели с 20 процента.
Съгласно схемата от безвъзмездна финансова помощ до 62 000 евро на бенефициер ще могат да се възползват: Животновъди, отглеждащи дребни и едри преживни животни, коне, пчелари, производители на плодове и зеленчуци, производители на розово масло, винени лози, ядки и тютюн
На борсата, която традиционно среща земеделски производители преди началото на пролетната сеитба, ще се предлагат семена за пролетни и зеленчукови култури,цветя, овошки, био лози, торове, препарати и биологични средства за растителна защита и други.
Отдавна са забравени около 20 вида, сред които „Орлови нокти”, „Лисича опашка червена”, „Кокорко”, „Риби мехур”. Изследването е част от двугодишен трансграничен проект, в който участват експерти от България и Гърция.
Институтът по лозарство и винарство (ИЛВ) п проведе Открит ден на десертното и винено грозде. На събитието присъстваха лозари, гроздо- и винопроизводители от лидерската си позиция в сортоподдържането на лозарството и технологичните изследвания на винени сортове за производство на нови асортименти вина и напитки.
Засега озеленяването се тества само на пет спирки и една година проектът ще бъде наблюдаван и оценяван. Той се осъществява от общинското транспортното предприятие "Виенски линии" и рекламната агенция, която поддържа спирките. Озеленяването на една спирка струва 5000 евро.
Институтът по лозарство и винарство в Плевен е създал в дългата си история над 50 сорта лози - голяма част от тях са за винопроизводството и за десертно грозде в страната. Това каза за БТА проф. Мирослав Иванов - завеждащ отдел "Сортове и сортоподдържане" в института.
Те искат от нас устойчиви сортове на мана, оидиум и студове. Имаме вече уточнени договорености. През следващите месеци предстои развитие на конкретиката и обмяна на генетичен материал", каза проф. Пачев.