АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Икономиката на Израел нарасна през 2023 г. с 2%, но след експанзия с 6,5% през 2022 г., като преди началото на военния конфликт в Ивицата Газа израелската икономика бележеше годишен растеж от 3,5 на сто.
Сред неблагоприятните фактори бяха геополитическото напрежение, войната, разразила се в Близкия изток, продължаващият конфликт в Украйна, високите лихви, упоритата инфлация, несигурността на пазарите.
Италия и други западни държави забраниха полетите от Либия, след като богатата на петрол държава в Северна Африка изпадна в хаос, след като през 2011 г. подкрепено от НАТО въстание свали и дългогодишния диктатор Муамар Кадафи, който беше убит.
Най-голямата АЕЦ в Европа, построена в голямата си част по времето на СССР, е използвала първоначално руско ядрено гориво, но Украйна постепенно е пристъпила към доставки от "Уестингхаус" (Westinghouse) след първия конфликт с Русия през 2014 година.
През декември най-големият вносител на суров петрол в ЕС са били САЩ с 344,48 милиона барела, или 18% от общия обем, следвани от Норвегия с 340,48 милиона барела, или 17%. Вносът от Либия и Великобритания расте с 2 и 4%, а този от Казахстан и Ирак се запазва почти без промяна от преди войната.
Споразумения, сключени в Триполи, биха могли да бъдат подкопани от вътрешния конфликт в Либия, разделил страната между съперничещи си фракции, които се борят за контрол над правителството и взаимно си оспорват политическата легитимност.
Според S&P българската столица има достатъчно финансови буфери, за да поеме ограниченията, свързани с военния конфликт в Украйна. Агенцията очаква централната власт да помогне на общините, като компенсира нарастващите цени на газа.
Добивът на петрол в Либия е достигнал до над 800 000 барела дневно, съобщи либийското петролно министерство, цитирано от Ройтерс. В съобщението се казва, че добивът на черно злато в северноафриканската страна ще достигне 1,2 барела на ден следващия месец.
Но тя е със стабилната перспектива, защото няма да претърпи големи външни или фискални дисбаланси. По-скоро шокът върху икономиката, по линия на военния конфликт, ще бъде временен и икономическият растеж ще се засили от 2023 г., подкрепен от притокa на трансфери от ЕС.
Продължителен военен конфликт в Европа или евентуална нова ескалация ще окажат отрицателно въздействие от един процент върху световния БВП през 2022 г. спрямо предварителната прогноза за ръст от 4,1 на сто.