EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Лоши практики в МРРБ установи Сметната палата

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Лоши практики в МРРБ установи Сметната палата

mail13:30 | 04.10.2010прегледи 1469 коментарикоментари 0


В доклад на Сметната палата са направени 11 препоръки към сегашния министър на регионалното развитие и благоустройството, чието изпълнение ще доведе до подобряване на управлението на публичните средства. Това съобщи председателят на палатата Валери Димитров. Той връчи на министър Росен Плевнелиев доклад за резултатите от одита на финансовото управление на министерството за периода от 1 януари 2008 г.-31 декември 2009 г.

Министърът съобщи, че по голяма част от препоръките в одитния доклад вече са предприети конкретни действия.

В доклада са констатирани нарушения в счетоводното отчитане и възлагането на обществените поръчки в МРРБ. Валери Димитров съобщи, че при обсъждането на доклада се е стигнало до извода, че има данни за множество нарушения и лоши практики, но не са налице данни за престъпление, които заслужават да се даде ход на наказателно производство. Въпреки това обаче по 57 преписки сме сигнализирали прокуратурата, каза министър Плевнелиев.

Докладът е изпратен на парламентарните комисии по местно самоуправление и по бюджет, както и до финансовия министър.

Информацията в частта нарушения в режима на обществените поръчки е изпратена до ръководството на Агенцията за обществените поръчки. Периодът на одит обхваща времето, в което министър беше Асен Гагаузов и малка част от периода на управление на ведомството от Росен Плевнелиев.   

Валери Димитров съобщи, че започва нов одит в министерството на оперативна програма "Регионално развитие" за периода 2007 - 2013 г. по ос 1 "Устойчиво и интегрирано градски развитие".

В сегашния одит е констатирано, че поетите задължения по договори не са отразявани своевременно в счетоводната система, което е довело до нарушаване на принципа на текущото начисляване. Причината е, че до септември 2009 г. редът и начинът за получаване на информация за сключените договори не е определен. След като се осчетоводяват всички поети задължения по сключените договори, те нарастват над два пъти от 286 566 700 лева към края на 2008 г. на 595 541 827 лева към края на 2009 г, каза Димитров.

Друга констатация е, че до септември 2009 г. възникнали задължения към доставчици също не са отразявани своевременно в счетоводната система. Така задълженията към доставчиците нарастват от 10 980 лева за 2008 г. на 59 192 710 лева за 2009 г., а просрочените задължения през септември 2009 г. нарастват от нула до 30 628 500 лева.

При одита е установено, че не се спазват нормативно определените срокове за представяне на поименните списъци за капиталови разходи за 2008 г. и 2009 г. Наложила се е лоша практика многобройно и в пъти да се увеличава размерът на планираните капиталови разходи. Освен това извършените капиталови разходи се утвърждават като план след изтичане на отчетната година. Чрез многократните промени в бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството капиталовите разходи за 2008 г. от 31 728 402 лв., приети със закона за бюджета, са увеличени на 188 058 647 лв. след последните промени в бюджета на министерството. Увеличението е 6 пъти.

За 2009 г. ситуацията е аналогична. Капиталовите разходи, приети със закона за бюджета за 2009 г., са 33 499 402 лв., а след последните утвърдени промени - 195 159 375 лв. Завишението отново е 6 пъти спрямо приетите със закона за бюджета за 2009 г.

Няма ефективен контрол и мониторинг на всички етапи от провеждането на процедурите по възлагане на обществени поръчки, е друга констатация в одита. Това е причината за неоснователно провеждане на процедури на договаряне без обявление, вместо открити процедури. Освен това са сключвани договори, от които произтичат авторски права и по тях са възлагани поръчки на стойност, която е в пъти по-висока, без да се провежда открита процедура. Сключвани са договори и са поемани финансови

задължения, за които не са били осигурени финансови средства, каза Димитров. Сключен е договор, който да узакони предварително възложени и извършени строително-монтажни работи.

Председателят на Сметната палата съобщи, че в министерството е била създадена практика извършени и приети дейности да се фактурират от изпълнителя значително по-късно, в нарушение на определения петдневен срок в Закона за ДДС. Това е установено при 10 от проверените договори. Например строително-монтажни работи при подмяна на водопровода Соколовци-Смолян-Средногорци са извършени през март, а са фактурирани в края на ноември.

Димитров каза, че одитът е констатирал, че липсва координация и контролна процедура, която да гарантира постъпването на информация в дирекция "Финанси" на министерството от други дирекции за сключени споразумения, договори, в резултат на които постъпват приходи по сметката на министерството. По тази причина не са събрани 1,293 млн. лв., дължими от "Златни пясъци" АД по споразумение за извършване на дейности по Закона за устройство на черноморското крайбрежие.

    

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg