EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Лошите кредити не са фатални все още

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Лошите кредити не са фатални все още

mail16:40 | 02.11.2011прегледи 1019 коментарикоментари 0


Качеството на кредитите ще започне да се подобрява, ако няма сериозни шокове в европейската икономика, обяви Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк на Втората конференция за управление на кредитния риск. Според него най-важният въпрос в момента е по какъв начин точно Европа ще се справи с дълговата криза, за да се върне във фазата на устойчив растеж.
Според Хампарцумян лошите и преструктурирани кредити все още не дават еднозначни сигнали за движението си. След пика си в началото на 2010, месечният ръст на проблемите заеми започна да забавя месечния си ръст. Едновременно с това обаче лошите и преструктурирани кредити като дял от общия размер на отпуснатите заеми продължават да нарастват, включително според данните към края на септември. „Въпреки това те са далеч от рекордните нива, достигнати през финансовата криза в България през 1996–1997 г.“, каза Хампарцумян.  Очакванията на УниКредит, съобщени от Хампарцумян на кредитната конференция, са, че необслужваните заеми (в тази категория влизат заемите с над 90 дни просрочие) ще продължат да се увеличават с бавни темпове до края на 2012 или началото на 2013 г., а след това ще започне подобрение. Основна причина за това ще е, че при заемите на физически лица достигането на пика на необслужваните заеми изисква повече време в сравнение с корпоративния сектор.  „Добрата новина е, че въпреки очакванията за още няколко месеца на ръст на проблемите кредити, провизиите за лошите кредити намаляват. Причината е признаването на по-големи обезпечения по заемите в следствие на намаляване на риска“, обясни още Левон Хампарцумян. Освен това поради капитализирането на печалбите от страна на банките, коефициентите за капиталова адекватност се подобряват. Очакванията са относително ниските нива на отписвания на активи от банковата система да нараснат в края на 2011–началото на 2012 г.
Стойността на риска е била няколко пъти по-ниска по време на кредитния бум от преди няколко години в сравнение с периода след това, показват данните от проучване на УниКредит Булбанк. Най-голям е бил бумът именно в онези страни в Централна и Източна Европа, в които цената на риска е била в най-подценена.


 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2086