АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за един работещ, сам живеещ, е 1521 лв., а 2738 лв. са нужни на тричленно семейство с двама работещи възрастни и дете до 14 г.


Цената на бутилка пропан-бутан (12,5 килограма) за битови нужди се увеличава от 150 египетски лири (2,9 долара) на 200 египетски лири (3,9 долара).


Новият закон би трябвало да донесе по-високи пенсии за 1,23 милиона граждани. Средната пенсия в Хърватия сега е 642 евро, а целта на правителството е да я повиши до 800 до 2028 г. Процентът на корекция спрямо заплатите и инфлацията ще се променя по модела 85:15.


Новите ставки за американския внос в Китай ще влязат в сила малко след полунощ на 10 април. По-рано тази седмица президентът на САЩ заяви, че ако Пекин не отмени митата си от 34 процента, ще повиши митническите ставки за Китай на 104 процента, което се случи днес.


Справка в НСИ сочи, че през януари 2024 г. спрямо декември 2023 г. е било отчетено нарастване на производството на: пропан-бутанови смеси - с 33,3 на сто, и автомобилен бензин - с 6,6 на сто.


На този фон перспективата за по-интензивно включване на ЕС в сателитната надпревара и борба за космически суверенитет повиши акциите на силно задлъжнелите оператори посочени по-горе през последните седмици. От "Файненшъл таймс" обаче отбелязват, че дори и с финансиране от ЕС успехът няма да бъде лесен.


От петте централни банки само тази на Швейцария намали лихвените си проценти. САЩ и Великобритания оставиха без промяна основната си лихва, като Япония, която също запази основния си лихвен процент непроменен, повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент на предишното си заседание през януари.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повиши с 5 долара до 247 долара за тон. Във Франция цената е нагоре с 2 евро до 230 евро за тон, а в Украйна - с 2 долара до 250 долара за тон. В Русия остана без промяна - на 248 долара за тон.


От 2020 г. насам дългът на нацията – най-високият в еврозоната – се е свил с повече от 40 процентни пункта, достигайки 154 на сто от брутния вътрешен продукт през 2024 г. и се очаква да спадне допълнително до края на тази година.


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се повиши през февруари, тласкан от ръста на цените на захарта, млечните продукти и растителното масло, според новия доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).