АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Наблюдава се и районираност в търсенето – потребителите от традиционните винарски райони в страната избират местните сортове и производители. Типичният винолюбител от Мелник, вместо да закупи Тракийски Мавруд, е по-склонен да заложи на характерните за местния тероар Мелник 55 или Широка мелнишка лоза.
От 3 години енолози от страната взимат грозде от различни масиви с мавруд, за да определят кои са общите ароматни характеристики, които дава сорта. Членове на СЕБ участват в работни дегустации, чиято цел е да обобщят ароматите за вина от мавруд.
В момента на новозакупените терени има от сортовете Мавруд, Мускат Отонел, Рубин и Сира. Винарната се отличаваше с използването на малко познати сортове като немските Дорнфелдер и Регент.
Най-награждаваната водка в света, мавруд с листенца от роза, 15-годишна ракия, грузинско бренди – това са само част от напитките, които присъстват в богата селекция на Международната изложба за лозарство и винарство „Винария 2020“.
Местните червени сортове Мавруд, Гъмза, Широка мелнишка лоза са добре познати на потребителите у нас, както и белите Димят и Мискет. През последните 30 години България се опитва да произвежда атрактивни вина с добро съотношение цена-качество от международни сортове.
В България се отглеждат над 150 сортовете лозя. Масово се отглеждат „Каберне“, „Мерло“, „Сира“, „Пино ноар“, но и българските: „Мавруд“, „Рубин“, „Широка мелнишка“ и „Гъмза“.
Маврудът от Асеновград е емблема, която може да представя страната ни пред света. Промотирането на българските сортове може да стане единствено когато държавата и целия винен сектор работят заедно.
Дегустационен репортаж на DiVino.bg за мавруд и блендове с мавруд.
Сортът,наречен "Сълзата на Орфей", съчетава вкусовите качества на мавруд и каберне и е с висока захарност - 26 процента.
Според проучване на специализираната верига за вино и спиртни напитки CASAVINO, когато избира вино за подарък, българинътобаче купува чужди марки.