АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


МФ публикува за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № Н-18 от 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба № Н-18/2006 г.).


Продължилата месеци тенденция на забавяне на годишния ръст на цените беше прекъсната през октомври 2024 г. След увеличение от 2,2% тогава, 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4% през януари, годишната инфлация в Хърватия се върна към низходяща траектория през февруари.


Индексът на университета, който отразява промените в потребителското доверие, се понижава до 57,9 пункта при 64,7 пункта през предходния период, сочи предварителната оценка. Това е най-ниското равнище на показателя от ноември 2022 година. Икономистите очакваха той да достигне 63,1 пункта през март.


В закона ще се включат 22 продукта, като това е проектосписък, който съдържа най-нужните хранителни продукти. Веригата доставки е основно разделена на две части: от производителя до първия изкупвач, като ще бъде създаден регистър на изкупвачите, а те ще имат правото да купуват от фермерите на цена, която не е под себестойност, плюс 10% от стойността на съответния продукт.


Подобни прекъсвания на електрозахранването в Куба имаше през октомври, ноември и декември. В средата на февруари властите преустановиха учебните занятия и работните дейности за два дни поради недостиг на електроенергия.


Инфлацията в Унгария неочаквано се е повишила през февруари до най-високото си равнище през последните 15 месеца. Нарастването на потребителските цени се е ускорило до 5,6 на сто на годишна база през миналия месец, което е най-бързият темп на повишаването им от ноември 2023 г. (7,9 на сто).


Сред около 11 000 компании, които са участвали в проучването през януари, 53,4 процента са заявили, че се нуждаят от повече работници на пълно работно време, което е най-високата стойност от април 2020 г. насам и доближава историческия рекорд от 53,9 процента, отбелязан през ноември 2018 година.


Това са АЕЦ „Козлодуй“ - 150 лв./МWh; Производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища - 300 лв. плюс умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh; и други.


В доклада на базирания във Виена надзорен орган на ООН се посочва, че към 8 февруари Иран разполага с 274,8 килограма уран, обогатен до 60%. Това е увеличение с 92,5 кг от последния доклад на МААЕ през ноември. Този материал е на малка техническа стъпка от нивото на обогатяване на уран за оръжия - 90%.


Вносът на кафе, чай, какао и подправки се е увеличил общо с 8,4 милиарда евро (44 на сто) от януари до ноември 2024 г., което се дължи на по-високите цени на какаото и кафето и нарастващите обеми.