АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2024 г. в Румъния бяха пуснати в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7), която свързва Южна и Северна Румъния. Мрежата от скоростни пътища се състои вече от над 1280 км.
Хърватия планира да завърши магистралната си мрежа, като свърже с магистрала адриатическия град Дубровник, намиращ се в най-южната част на страната, с град Меткович, който е на границата с Босна, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.
Обновени са 158 км. Отсечката е част от пътя свързващ Пекин с Макао. Използвани са 10 безпилотни машини, а дронове са наблюдавали напредъка по маршрута. Синхронизацията на машините е извършвана от изкуствен интелект. Минималното човешко участие се изразява само в дистанционно проследяването и контрол на операцията.
Автомобилите, които използват магистралата, която пресича Централна Гърция, вече ще плащат с до 2,8 или 3,0 евро по-малко пътни такси, докато таксите за магистрала „Атики Одос“, пресичаща Атика до атинското летище, ще паднат с до 2,5 евро от 6 октомври, обяви премиерът Кириакос Мицотакис, цитиран от гръцкия сайт „Катимерини“.
В новия завод ще се произвежда и четвъртото поколение на бойната машина на пехотата РИЛА 8х8. Първата копка за изграждане на производствената база беше направена през март 2023 г.
Този акт на Министерството на екологията слага край на продължилата от над 20 години сага, дали да има цяла магистрала Струма или не. Основно забавянето се дължеше на дела, чрез които зелени неправителствени организации с чуждо финансиране саботираха проекта.
Проектът Виа Карпатия се пресича с проектите за Близкия коридор (Транскаспийски международен транспортен маршрут) и с Пътя на развитието (който ще свърже Персийския залив с Европа). Благодарение на тази магистрала търговските пътища в Близкия изток ще бъдат свързани с Европа през Турция.
Разпоредени са ретърсване в шест български фирми и в частни имоти, свързани със строителството на тунел "Железница" на магистрала "Струма". Претърсванията целят събиране на доказателства по съмнения за присвояване, злоупотреба с еврофондове и пране на пари, се посочва в съобщението.
Софийският окръжен съд призна България за собственик на 66 недвижими имота. Това стана след повече от десетгодишна съдебна битка. Имотите представляват гори и земи от горския фонд в Рила планина с обща площ от около 16 хил. дка. и са по последното висящо дело относно казуса с т.нар. царска реституция.
Обектът е част от железопътната магистрала "Калотина - запад" (държавна граница със Сърбия) - София - Пловдив - Димитровград - Свиленград (държавни граници с Гърция и Турция), представляваща национален обект.