АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2024 г. в Румъния бяха пуснати в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7), която свързва Южна и Северна Румъния. Мрежата от скоростни пътища се състои вече от над 1280 км.
Страна като Румъния не може да изпълни целите си - магистрали, инвестиции и т.н. - с бюджетни приходи под 30% от БВП, а увеличението на приходите може да стане само с ликвидиране на укриването на данъци и намаляване, доколкото е възможно, на данъчните облекчения, но и чрез политическа воля.
Автомобилите, които използват магистралата, която пресича Централна Гърция, вече ще плащат с до 2,8 или 3,0 евро по-малко пътни такси, докато таксите за магистрала „Атики Одос“, пресичаща Атика до атинското летище, ще паднат с до 2,5 евро от 6 октомври, обяви премиерът Кириакос Мицотакис, цитиран от гръцкия сайт „Катимерини“.
Разбити пътища, мостове в разруха. Познавате ли тази Германия? Разбити магистрали, пропадащи мостове, ненадеждни железници – инфраструктурата в Германия на много места е в окаяно състояние и се нуждае от саниране. Нужни са милиарди, а те липсват.
Това обеща регионалният министър. Завършени над 30 км магистрални участъци, строителство на други 90 км, проектиране на нови отсечки, с което ще се даде нов фронт за работа, осигурени средства за общините, спасени ВиК проекти.
Те ще бъдат изпълнени през 2024 - 2025 г. с финансиране от националния План за възстановяване и устойчивост. Обширната програма включва изграждане на обществени сгради, магистрали, крайморски съоръжения. Пет от проектите на обща стойност 30 млн. евро се очаква да бъдат завършени до дни.
„Напълно реалистично е до 2030 г. да имаме изградени 5 магистрали. Това са „Европа“, „Видин-Ботевград“, „Струма“, „Русе - Велико Търново“ и „Хемус“. Приоритет на България е да се свърже магистрално с всички свои съседни държави, защото това е ключът към икономическото и демографско развитие.
Над 1,7 млрд. лв. са заложени за капиталовата програма на министерството в проектобюджета за 2024 г. Включени са 253 обекта ново строителство и основни ремонти на пътна инфраструктура, завършване на ВиК обекти, енергийна ефективност на жилищни сгради, укрепване на свлачища и брегоукрепване и др., обясни министърът.
Три общини имат 100% магистрали – Челопеч, Сопот и Пирдоп, а след тях се нареждат Кресна (77%) и Хитрино (74,8%). В общо 128 общини делът на пътищата първи клас и автомагистралите е 0%. Средно за страната стойността на този индикатор е 18,58%, като в 104 общини той е по-висок.
От 1995 г. насам дължината на европейските магистрали е нараснала с над 300 000 км, т.е. с 60%. Търсенето на моторни превозни средства се е увеличило с 29% до 2019 г. От 1995 г. насам цялата европейска влакова мрежа е намаляла с 6,5% - или с 15 650 км. (за България 6%).