АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Някои от тях сочат, че има увеличение на продукцията от десертно грозде, малини, орехи и круши в границите от 2,1% (грозде) до 21,8% (круши) спрямо същия период на 2023.
Според публикувания на интернет страницата на МЗХ Оперативен анализ за основни земеделски култури (Бюлетин № 44/2024), има увеличение на продукцията от десертно грозде, малини, орехи и круши в границите от 2,1 на сто (грозде) до 21,8 на сто (круши).
Последните оперативни данни сочат увеличение на продукцията от сливи, десертно грозде, малини, круши и орехи в границите от 3,8 на сто (сливи) до 24,4 на сто (орехи) на годишна база.
Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.
Бюджетът на държавната помощ за 2023 г. има за цел да ограничи максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните насаждения (семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза).
В тази община от област Търговище се отглеждат общо 391,3 дка с трайни насаждения от малини. Малинови масиви има на територията на петте общини на Търговищка област – общо 472,7 дка, но най-много от тях са в землището на Поповска община, следвана от община Опака с малко над 54 дка.
По време на изложението бяха показани и наградени нови технологии и иновативни решения в сектора за производство и предлагане, като лентова култивация за отглеждане на аспержи с по-добро качество на почвата поради по-малко обработка, съхранение на въглероден диоксид и по-малко емисии.
Количеството на преработените малини съставлява 2.9% от всички преработени плодове и възлиза на 2840 тона. Броят на преработвателните предприятия в страната е 38.По-разпространени сортове са Виламет, Малборо, Прусия, Нюбург и други и българските сортове Рубин, Самодива, Люлин, Шопска алена и „№ 195“.
Местни и чуждестранни производители и вносители на селскостопанска продукция и технологии бяха нетърпеливи да се завърнат за участие на живо в най-старото и утвърдено изложение INDAGRA в Ромекспо-Букурещ, което се провежда от 27-ми до 31-ви октомври 2021 г.
На подпомагане подлежат регистрирани земеделски стопани, с подадено и приключено заявление по схемите за обвързано подпомагане за производство на плодове (ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, ягоди и малини; сливи и десертно грозде) и/или зеленчуци (полски и/или оранжерийни), реколта 2020 г.