EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Малко вероятна втора вълна на рецесия

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Малко вероятна втора вълна на рецесия

mail13:10 | 08.08.2011прегледи 979 коментарикоментари 0


Малко вероятно е да има втора вълна на рецесия в световната икономика, прогнозира финансовият министър на САЩ Тимъти Гайтнър в ефира на телевизионния канал Си Ен Би Си, цитиран от ИТАР-ТАСС. Според Гайтнър правителствата и централните банкери имат още време, за да вземат необходимите решения за борба с икономическите трудности и да не допуснат нова криза. Европейските правителства, според финансовия министър на САЩ, трябва да се постараят да гарантират по-уверен растеж на икономиката и да продължат бюджетните реформи. Финансовият министър на САЩ очаква, че властите в ЕС са готови да окажат "по-ефективна" подкрепа на страните, които имат сериозни дългови проблеми и преди всички на Италия и Испания.
"Европа трябва да покаже готовност за предоставяне на твърда финансова подкрепа на тези страни, така че никой да не се съмнява, че те могат да платят задълженията си", допълни Гайтнър. Финансовият министър на САЩ изрази увереност, че американските държавни облигации продължават да бъдат също толкова надежден инструмент за инвестиции както и преди решението на рейтинговата агенция Standard and Poor's да понижи рейтинга на САЩ. "Позицията на S&P (която за първи път в историята си в петък лиши САЩ от максималната степен в скалата си - "ААА" - и я понижи до "АА+") не променя нищо. Оценката на агенция бе напълно некоректна. Това бе израз на удивително непознаване на основите на разчета на бюджетните показатели на САЩ и доведе до абсолютно невярно заключение при оценяването на резултатите от приетия закон за вдигане на държавния таван", заяви Гайтнър.
Администрацията на президента Барак Обама реагира болезнено на решението на авторитетната рейтингова агенция и посочи, че в анализа на S&P е допусната грешка за 2 трилиона долара. Шефовете на агенцията обаче защитиха решението си и припомниха, че са предупреждавали много пъти САЩ за опасността да не успеят да овладеят дефицитите си.


 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg