АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Малко желаещи за екожилища във Великобритания
Британският строителен сектор иска да смекчи стандартите за еко-домове на фона на нежеланието на купувачите да плащат с 20 на сто повече за жилищата с ниски емисии на парникови газове, предаде Reuters.
Жилищата с ниски емисии на въглеродни емисии са с по-добро уплътняване от обикновените домове, с по-добра изолация и разчитат на възобновяеми източници на енергия като соларни панели на покрива или общи централи, преработващи хранителни и други видове отпадъци в енергия.
При "по-крайните варианти" не се разрешават пощенски кутии, монтирани на вратите, или камини, защото така се създава течение, отбелязва Джон Крагс, представител на сектора.
"Въпросът не е толкова във високите технологии, колкото в точността при детайлите. Не можете просто да разрешите на някого да пробие дупка (за кабелна телевизия)", отбелязва Крагс, чиято компания планира да построи 28 "пасивни жилища" със свръхвисоко уплътняване.
За пет години пазарът на еко-жилища във Великобритания се разрасна от близо нула до 4,8 млрд. бр. лири ($7,22 млрд. ) годишно, след като правителството определи стандарти за екологично строителство, които да помогнат в борбата с климатичните промени и недостига на горива.
През 2007 г. Великобритания въведе нови правила за строителството на жилища със скала от 1 до 6. Оценка 6 се дава на жилища с нулеви емисии на парникови газове, разработени на основа на стандартите за използване на отпадъците, енергийна
ефективност и възобновяема енергия.
След 2016 г. всички жилища трябва да бъдат с нулеви емисии.
Стандарт, който засега малко строители успяват да постигнат. Множество строителни предприемачи настояват определението за "нулеви емисии" да бъде смекчено, така че вместо да строят жилище, използващо единствено енергия от слънчеви панели или
други възобновяеми източници, да могат да правят вноски във фонд за намаляване на еквивалентен обем въглеродни емисии при други сгради. Във вече построени домове наблизо, например.
Проблемът е, че жилищата с нулеви емисии добавят 20 000 британски лири към всеки 100 000 лири строителни разходи при обикновеният тип строителство. Допълнителна цена, която хората нямат желание да плащат.
"Британските купувачи не са информирани подобаващо за ползите от подобни жилища. Те са топли, удобни, имат по-ниски разходи за експлоатация", отбелязва експерт.
Tweet |
|