EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Малко жени в местната власт след изборите

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Малко жени в местната власт след изборите

mail11:01 | 25.11.2023прегледи 951 коментарикоментари 0


Едва 13,7% от новоизбраните кметове в България са жени, общинските съветнички са 28%. Това установи изследването „Жените в местната власт: възможности и бариери“ на феминистката организация ЛевФем, осъществено с подкрепата на Фондация Фридрих Еберт България. Изследването анализира данни на ЦИК от двата тура на местните изборите през 2023 г. за всички 265 общини, интерактивните визуализации са осъществени с помощта на сайта Землевеж.

Изследването показва, че избраните за кметове жени са едва 13,21% в сравнение с 28% общински съветнички. По данни на Европейският институт за равенство между половете (2022), процентът жени кметове показва лек растеж през последните години: на местните избори в България през 2007 г. те са само 10,6%. През последния мандат (2019 – 2023) процентът се е повишил до 14%, като настоящите местни избори прекъсват тенденцията на постепенно увеличаване на броя им.

Общият брой на всички кандидатирали се за общински съветници в страната за местните избори през 2023 г. е 30 201 човека, а съотношението мъже:жени е 66%–34%. От общо 265 общини само в 6 броят на кандидатките достига или надхвърля 50%. Това означава, че още на самия старт на изборния процес жените вече са поставени в неравностойно положение. Жените са едва 28% от избраните общински съветнички на местните избори. Следователно общата тенденция е делът на избраните общински съветнички да бележи значителен спад в сравнение с този на кандидатките в листите.
 
Изнесените данни говорят както за ниското представителство на жените в местната власт, така и за възприемането на политиката като предимно „мъжка“ професия. Тенденцията е големите областни центрове и по-важни стратегически градове да са управлявани основно от мъже, а жените биват избирани повече в малките градове, които са с по-малка важност и стратегическо значение. Политическото представителство на жените не е самоцел, заключват от ЛевФем. То е необходимо на няколко нива: освен като справедливо разпределение според съотношението мъже-жени на състава на населението, важно е представителството да спомага за адресирането на проблемите на жените и защита на техните интереси.
 

 

 

ReplyForward

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg