АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
С този нов завод с производствен капацитет от 60 000 тона малц годишно, "Малтери Суфле" инвестира близо 60 милиона евро във веригата ечемик – малц – бира в България и по този начин затвърждава позицията си на водещ производител на малц в страната. Новата мощност ще замени двата настоящи български производствени обекта, разположени на 240 км един от друг (в Плевен и Хасково), чийто общ производствен капацитет не надвишава...
Освен да се насладят на качествена храна и да си закупят пресни земеделски продукти директно от производителите, посетилите на Фестивала на Розовия домат ще имат възможност да избират от различни видове българска крафт бира, както и да се запознаят с напълно устойчив продукт произведен от остатъчния малц след нейното производство.
Шуменско 100% Малц е освежаващ лагер с 5% алкохолно съдържание. Напитката се отличава с кехлибарен цвят, плътно тяло и уникален характер, а вкусът е богат и разгръща палитра от нюанси от първата до последната глътка.
В България в производството на пиво и малц са заети 2 150 човека, а в свързаните сектори на доставчиците – над 9 000 души. Заедно със заетите лица в ХоРеКА сектора и магазинната мрежа, работните места, генерирани от производството и продажбите на бира в страната общо са около 34 700.
Любителите-колекционери ще наддават за 1 от 200 бутилки, бутилирани за цял свят, от този рядък колекционерски сингъл малц, отлежавал пет десетилетия. Всяка една от бутилките е ръчно номерирана, а номер 123 пристига в България.
Цeнитe нa eчeмиĸa вeчe нapacтвaт и paзxoдитe щe тpябвa дa бъдaт пpexвъpлeни нaдoлy пo вepигaтa зa дocтaвĸи. Hяĸoи нeмcĸи пивoвapи зaпoчвaт дa yвeличaвaт цeнитe нa биpaтa, ĸaзa Щeфaн Boлмap, eĸcпepт пo пpoдaжбитe в тъpгoвeцa нa eдpo GrаіnСоm, бaзиpaн в Xaмбypг.
Ръжен хляб с малц или хляб с картофено пюре и лук са едни от нестандартните вкусове от фурната на Lidl. Те са част от общо 28 продукта, предлагани във фурната на веригата, които са по чиста рецепта. Това означава че не съдържат консерванти и хидрогенирани мазнини.
През 2017 г. по данни на НОИ реалният среден осигурителен доход в „Производство на пиво и малц“ е 1452 лв., т.е. с 40 % по-висок от средната за България заплата (1037 лв.) и дори е по-голям от средния за София доход (1427 лева), въпреки че пивоварните се намират в области с различни икономически и социални показатели.
Проектът е на компанията "Малтери Суфле България" ЕООД, като инвестицията ще бъде в размер 30 млн.евро, а заводът ще заработи през втората половина на 2019 година.
Френската компания „Малтери Суфле България” е заявила намерение да инвестира 30 млн. евро в завод за производство на малц в Плевен. „Малтери Суфле” е един от световните лидери в производството на малц от ечемик за пивоварната индустрия.