АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Помощта за производител е в размер на 1800 лв. с ДДС и се предоставя за покриване на разходи за контрол за съответствие с продуктова спецификация, включваща разходи за задължителна годишна проверка на място от контролиращото лице за контрол за съответствие и лабораторен анализ на продукта при направената годишна проверка.


Манов, билков, горски, лавандулов мед могат да дегустират минувачите на градския площад "Свобода" в Хасково тези дни. Провокирани са от изложението в центъра на града, където могат да опитат от различни видове "течно злато". Производството е на местното Сдружение "Пчела-Източни Родопи". В него членуват 45 души.


За първи път в лозаро-винарския сектор са допустими инвестиции в екологични съоръжения. Подпомагане получават и земеделски стопани за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие на качеството на защитено наименование за произход "Странджански манов мед"/"Манов мед от Странджа".


В пълното разнообразие на видовете мед - от липа, лавандула, магарешки бодил до билков, горски, акациев и манов елексир, цените вървят между 8-15 лева за буркан.


Целта е от една страна да се подкрепят настоящите производители на манов мед, а от друга – да се привлекат повече нови стопани, които да добиват уникалния пчелен еликсир. Странджанският манов мед е със защитено наименование за произход и се среща единствено в района на Странджа планина.


Целта на минималната помощ е от една страна да се подкрепят настоящите производители на манов мед, а от друга – да се привлекат повече нови стопани, които да добиват уникалния пчелен еликсир.


Странджански манов мед, наричан още „Maнов мед от Странджа", е с тъмнокафяв цвят и се добива в района на Странджа, който е част от мрежата от защитени зони в ЕС „Натура 2000", се казва в решението.


ЕК одобри кандидатурата на България а регистрация на меда като защитено наименование за произход. Новината бе съобщена лично в град Царево от еврокомисар Мария Габриел.


Председателят на пчеларско сдружение "Странджански манов мед" Манол Тодоров обясни пред "Хоризонт", че мановият мед от този регион е екологично чист, защото се произвежда в регион, в който не се използват химикали, а освен това съдържа минерали в големи количества.


Повишение в цената на меда с до 1-2 лева за килограм вече е факт на пазара, а причината е в по-ниските добиви през миналата година. Килограм манов мед достига на места в страната до 18 лева, докато миналата година цените бяха около 15-16 лева.