EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Мащабно разследване срещу бг криптобанка

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Мащабно разследване срещу бг криптобанка

mail15:17 | 13.01.2023прегледи 857 коментарикоментари 0


Стотици граждани от различи държави са измамени от мрежа за измами с криптовалута за най-малко десетки милиони евро, като голяма част от тях са от Германия. По този повод ГП на България публикува свое съобщение:

"При изпълнение на Европейска заповед за разследване, издадена от Федерална Република Германия, под надзора на Софийска градска прокуратура (СГП) в координация с Евроджъст и Европол, от следователи от Следствен отдел при СГП и съвместно с Главна дирекция „Национална полиция“ на МВР (ГДНП-МВР), бяха извършени множество действия по разследване на територията на Република България.

Координираната акция, проведена с активната подкрепа на Евроджъст и Европол, доведе до разбиването на мрежа за измами с криптовалута, действаща от България, Кипър и Сърбия. Мрежата е работила професионално за създаване на кол центрове, чрез които се счита, че са измамени множество жертви в Германия, Швейцария, Австрия, Австралия и Канада за най-малко десетки милиони евро. Голяма част от жертвите са от Германия. При акцията в Германия, България, Кипър и Сърбия са идентифицирани общо над 250 работни места, претърсени са 4 кол центъра и 18 други обекта, разпитани са над 250 лица и са иззети над 150 компютъра, множество носители на данни, 3 автомобила, над 1 милион щатски долара в криптовалути и 50 хиляди евро в „кеш“, обезпечени са 2 луксозни апартамента. Задържани са 14 лица в Сърбия и 1 лице в Германия.

На 11.01.2023 г. в България е извършено претърсване на офис на търговско дружество, където са открити 50 работни места, на офис на счетоводна фирма, претърсени са 2 домашни адреса, два автомобила, извършен е обиск на едно лице, иззети са компютърни информационни данни, документи, мобилен телефон и др. Българските власти са разпитали 42 лица, от които 6 чуждестранни граждани. Към момента продължават разпитите и на други свидетели, като се очаква да бъдат разпитани над 50 лица. Извършва се и приобщаване на счетоводни документи. При акциите в България, Кипър и Сърбия са участвали 33 германски полицаи.

По време на разследванията относно организираната престъпна група са открити мащабни финансови транзакции. За да ръководи схемата, групата е управлявала кол центровете от Сърбия и е използвала технологична структура от България. У нас е регистрирана и се помещава фирма, която създава (софтуерно програмира) и администрира онлайн платформи, чрез които се извършва измамната дейност. Счита се, че базата за изпиране на незаконно придобитите пари е била в Кипър. Мрежата е привличала потенциални инвеститори онлайн и често се е свързвала с жертвите по телефона на английски и немски език с цел да ги примами да направят малки инвестиции. След първоначалните печалби, жертвите са инвестирали повече пари, които впоследствие губели.

В подкрепа на трансграничното съдебно сътрудничество от Евроджъст е организиран координационен център с Германия, България, Кипър и Сърбия с присъствието на експерт по криптовалута от Германия и Европейския център за киберпрестъпления в Европол.

Разследванията на онлайн измамата започнаха през 2021 г. от Прокуратурата в Щутгарт, Германия и Държавната служба за криминални разследвания в Баден-Вюртемберг. Акцията е подготвена на координационна среща, организирата от Евроджъст и проведена през ноември миналата година.

По места акцията е проведена:

В Република България: от Следствен отдел в СГП съвместно с Главна дирекция „Национална полиция“ под ръководството и надзора на СГП.

В Република Кипър: от Отдел за киберпрестъпления към полиция в Кипър

Във Федерална република Германия: от Прокуратурата в Щутгард; Държавна служба за криминални разследвания в Баден-Вюртемберг; Полицейски щаб в Ален и Ройтлинген

В Република Сърбия: от Специализирана прокуратура за борба с високотехнологичните престъпления, Служба за борба с организираната престъпност."

За какво и къде е разследвана NEXO, както стана ясно е името на криптоплатформата?

На пресконференция в деня на мегаакцията у нас – четвъртък, говорителят на главния прокурор Иван Гешев – Сийка Милева, обяви, че разследването е за пране на пари, данъчни престъпления, извършване на банкова дейност без лиценз и нарушения на санкциите срещу Русия. Стана ясно също така, че то е част от международно разследване срещу криптобанката, през която за последните 5 години са били превъртени 94 млрд. долара, но подробностите по конкретните обвинения тепърва ще излизат.

Примката около NEXO в международен план обаче започна да се затяга още преди година. В края на 2021 г. щатът Ню Йорк разпореди на NEXO да прекрати предлагането на един от продуктите си -депозит с висока лихва, стигаща до 36% заради липсата на лиценз за подобна дейност. Заради предлагания незаконно високолихвен депозит, чрез който - според данните от американските медии,  фирмата привлякла 93 000 US граждани, вложили 800 млн. долара в него,  към есента на 2022 г. освен Ню Йорк още 7 щата бяха стартирали съдебни процедури срещу NEXO – Калифорния, Върмонт, Оклахома, Кентъки, Вашингтон, Южна Каролина и Мериленд. Именно заради разследванията и съдебните процедури в края на 2022 г. от NEXO обявиха, че щели „постъпателно“ да прекратят дейността си в САЩ. Но и към момента това не е направено, коментира в анализ в.Труд. 

Отново заради разследване те вече бяха принудени да се изтеглят обаче от Естония, където регистрираното през 2018 г. дружество NEXO Services е заличено от регистъра през 2022 г. До това се стигна, след като през 2019 г. естонският финансов инспекторат заключи, че въпреки твърденията на Тренчев, че нямало нищо общо между криптоплатфомата и фирмата за бързи кредити „Кредисимо“, чийто съосновател е съдружникът му Коста Кънчев, „NEXO действа като 
посредник между естонските потребители и криптозаемите, предлагани от Кредисимо“. И постанови, че тъй като не са лицензирани за подобна дейност, не могат да функционират в Естония.

Във Великобритания пък през есента на миналата година вложители в NEXO заведоха дело срещу криптобанката. Причината – тя отказала да им позволи да си изтеглят вложения в размер на 126 млн. долара, като им замразила сметките.

Структурата на криптопирамидата

Дружества в общо 8 държави са регистрирали през годините Тренчев и компания. В България NEXO действа през дъщерна компания „Ен Ди ЕС“ ЕООД, която обаче всъщност е разработчик на продуктовото портфолио на компанията и в нея се намира и реалният оперативен екип на криптобанката. 100% собственик на „Ен Ди Ес“ ЕООД е регистрираното в швейцарския кантон Цуг дружество NEXO, което пък от своя страна е собственост на регистрираното в американския щат с офшорно законодателство Делауеър NEXO Inc. Отделно има NEXO Financial Services LTD във Великобритания, вече закритото NEXO Services OU в Естония, NEXO Services UAB в Литва, NEXO Finance Limited в Хонконг, NEXO AG на Маршаловите острови и NEXO Capital Inc на Каймановите острови. Всъщност от пресконференция на Антони Тренчев и Коста Кънчев през октомври 2021 г. става ясно, че  фирмите на Каймановите острови са две. Тогава обявяват, чe създават специално дружество NEXO Inc там, под чиято шапка щели да се обединят фирмите им в останалите държали. През NEXO Capital Inc пък изплащали дивидентите на вложителите, но спират да го правят от средата на 2021 г.

Според данните от българските разследващи по-голямата част от тези дружества реално са били кухи фирми и пощенски кутии, създадени, за да може да се приложи класическата за финансовите пирамиди схема Понци, но в дигитална среда.

4-ма са привлечени като обвиняеми по случая Nexo. Повдигнато им е обвинение за това, че от 2018 до вчера 12 януари в България, Великобритания, Швейцария Кайманови острови са участвали, а един от тях е ръководил ОПГ, групата е създадена с цел да извършва престъпления - пране на пари, данъчни престъпления, компютърни измами и банкова дейност без лиценз. Това съобщи директорът на НСлС Борислав Сарафов.

Ето как коментира в своя профил във FB Виктор Димчев:

Антони Тренчев е учил в един куп престижни български и западни учебни заведения - Американския колеж в София, Кингс колидж в Лондон, университета Хумболт. Образован, красив, млад, интелигентен.

Настимир Ананиев е учил в Ирландия, Американския университет в Благоевград, участник в създаването на няколко партии, плюс една общоевропейска. Грамотен, пробивен, талантлив.

Константин Кръстев е магистър по икономика от СУ, успешен български мениджър. Създател на една от най-големите платформи за помощ на хора в нужда - Хелпкарма. Стилен, внимателен, разумен.

Георги Шулев е син на царски вицепремиер и бивш социален министър. Завършил е бизнес администрация и магистратура в престижни западни университети. С богат опит в международни компании. Находчив, обаятелен, готин.

Такива са успешните шарлатани - добре облечени, с отлично образование, потекло, опит, качества и възможности.

Но са избрали да са шарлатани.

Да си завършил чужд университет и да си имал успешна кариера в международна фирма не може да те спаси от това да си измамник, комуто се налага да бяга в Дубай, без значение дали е завършил средно образование в Якоруда или висше в Харвард.

 

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg