АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Освен увеличаване на туристите от съседните страни за 2024 г. Албания отчита растеж на западноевропейските пазари като Италия, Германия, Франция и Великобритания и разширяване на картата на далечните пазари и повече посетители от тези региони.
Сред ястията на албанската трапеза се нареждат различни салати, пуйка, пършѐш (ястие от праз, масло, мента, джоджен и натрошена питка, често царевична, които се запържват и комбинират най-често с печена пуйка – бел. ред.), баклава и напикти като вино, ракия и натурални сокове.
Ведомството уточнява, че секторът на лечебните и ароматни растения продължава да има значително социално-икономическо въздействие, както за увеличаване на заетостта, така и за осигуряване на икономически приходи от износа на тези билки, които са много търсени на външните пазари.
Годишният спад на износа се дължи основно на спада на износа на минерали, горива и електроенергия с 5,6 процентни пункта, на текстил и обувки с 5 процентни пункта и на строителни материали и метали с 2,2 процентни пункта.
Държави като Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина и Албания отбелязаха значително увеличение на посетителите, като турските туристи са сред водещите групи, изследващи тези живописни и исторически дестинации, посочва вестникът.
Италиански, френски, белгийски и швейцарски клиенти често са привлечени от пакетни сделки, които включват разходи за пътуване и настаняване.
За сравнение: в Турция е нараснала с 64%, в Албания с 63%, Черна гора – 60%, Румъния – 59%, Полша – 61%, Сърбия – 50%. В същите тези три години минималната заплата в Германия – 1700 евро, нараства с 30%.
Икономиките на Западните Балкани през 2025 г. се очаква да отчетат умерен растеж до средно 3,7 на сто, прогнозират анализаторите на Световната банка в доклад. Икономическият растеж на Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия ще бъде с 0,2 процентни пункта по-висок от прогнозирания през пролетта на тази година.
За първите седем месеца на 2024 г. вносната бира на албанския пазар заема дял от 60 процента, докато през 2016 г. делът ѝ е бил 42 процента, според данни на албанските митници. Около 40 процента от търсенето на бира се покрива от албанското производство, като ситуацията е била подобна и преди година, отбелязва „Монитор“.
Финансовата помощ се отпуска от Френската агенция за развитие (AFD) и е предназначена за проект за публичната политика за подкрепа на възобновяемия капацитет и зеленото развитие на Албания.