АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
МВФ: ЦИЕ с ръст от 3.1% за тази година
Нововъзникващите пазарни икономики от Централна и Източна Европа вероятно ще нараснат с 3,1 на сто като цяло през идната година и с 3,7 на сто през тази година при твърде неравномерно възстановяване на отделните страни, обяви днес Международният валутен фонд (МВФ)."В нововъзникващата пазарна Европа растежът на икономиките, чието забавяне бе много слабо (Полша), и страните, чиито домакинства и банки посрещнаха кризата с относително стабилно финансово положение (Турция), вероятно ще продължат да укрепват, подпомогнати от нормализирането на международната търговия и на капиталовите потоци",отбелязва МВФ.
"Въпреки това страните, които преживяха нетраен икономически бум (България, Латвия), или пък страните, чиито държавни и частни финанси (Унгария, Румъния) са уязвими, най-вероятно ще се възстановяват по-бавно", допълва Фондът в шестмесечния си доклад за световната икономика."Кредитирането нараства отново в редица страни с
нововъзникващи пазарни икономики с изключение на държавите в Източна Европа, които бяха силно засегнати от кризата", уточнява МВФ, цитиран от АФП.
"Ако не бъдат взети никакви мери, то може отново да се породи напрежение във финансовия сектор, включително и в нововъзникващите пазарни икономика в Европа чрез търговските и банковите трансгранични потоци и това би имало значително неблагоприятно въздействие върху реалния бизнес", предупреждава МВФ.
Международният валутен фонд включва в категорията Европа на нововъзникващата пазарна икономика Централна Европа без Словакия, Словения и Чехия, и включва към нея Турция. Турция се очаква да оглави тази година растежа с увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) със 7,8 на сто, който обаче ще забави темпото си до 3,6 на сто през 2011 година, според прогнозите на Фонда.
На второ място е Полша, единствената страна от ЕС, която през 2009 година отчете растеж, достигнал 1,7 на сто. За тази година Фондът очаква полската икономика да нарасне с 3,4 на сто и 3,7 на сто през 2011 година.
Румъния, Хърватия и Латвия вероятно ще отчетат свиване на икономиките си тази година и ще се възстановят през 2011 година. Румъния ще регистрира най-силното свиване на икономиката си (1,9 на сто) преди да постигне растеж от 1,5 на сто през 2011 година, според МВФ. Членка на ЕС от 2007 година, тази страна намали БВП със 7,1 на сто, отбелязва МВФ.
Фондът прогнозира свиване с1,5 на сто на икономиката в Хърватия през тази година, а за 2011 година очаква нарастване с 1,6 на сто.
Латвия, която през 2008 и 2009 година натрупа най-силния икономически спад в света (близо 25 на сто), вероятно ще отчете свиване на БВП с 1,0 на сто през тази година, но ще постигне растеж от 3,3 на сто идната година.
Балтийските й съседки Литва и Естония отчетоха свиване на икономиките си съответно с14,8 на сто и 13,9 на сто през 2009 година. Литва вероятно ще постигне растеж от 1,3 на сто тази година и 3,1 на сто през 2011 година. Тези показатели са съответно 1,8 на сто и 3,5 на сто за Естония. Унгария, за която Световната банка и ЕС обявиха спасителен план през 2008 година на стойност 20 милиарда евро, вероятно ще възобнови растежа си тази година с увеличение на БВП с 0,6 на сто, а през 2011 година с 2,0 на сто. Тази година Фондът очаква нулев растеж за България и увеличение на БВП на страната с 2,0 на сто през идната година.
През 2009 година Европа на нововъзникващата пазарна икономика като цяло отчете спад на БВП с 3,6 на сто, отбелязва фондът
В обявената си днес най-нова прогноза МВФ очаква световната икономика да нарасне с 4,8 на сто през тази година и с 4,2 на сто през идната. Този резултат е много над спада от миналата година с 0,6 на сто, който бе най-тежкият резултат за глобалната икономика след Втората световна война.
За тази година МВФ очаква световната икономика да постигне растеж с 0,2 процентни пункта повече, отколкото предвиждаше пред юли.
Американската икономика ще нарасне с 2,6 на сто тази година, което е под прогнозата за увеличение на брутния вътрешен продукт на САЩ с 3,3 на сто при предишната оценка на Фонда. За идната година МВФ очаква САЩ да отчета икономически растеж от 2,3 на сто.
Tweet |
|