EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

МВФ:По-ниски пенсии и заплати в Кипър

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

МВФ:По-ниски пенсии и заплати в Кипър

mail14:00 | 14.03.2013прегледи 624 коментарикоментари 0


МВФ иска от правителството на Кипър по-нататъшни съкращения на заплати и пенсии, по-ефикасно управление на публичните средства и преструктуриране на пенсионната система в замяна на спасителната помощ, която островът очаква от Тройката международни кредитори ЕК, ЕЦБ и МВФ, съобщава гръцкият вестник "Елефтеротипия". Исканията се съдържали в доклад на фонда, представен на кипърското финансово министерство, а в него на правителството в Никозия се препоръчвало да извърши структурни промени в публичната администрация, здравеопазването и образованието.
"Целта на тези промени е да се постигне по-голяма рационалност при управлението на държавните финанси", се казва в доклада, който е изготвен от екип на фонда в рамките на принципното споразумение, постигнато между Кипър и Тройката кредитори.
Преговорите между кипърските власти и кредиторите бяха подновени преди повече от седмица, като целта им е да се изработи програма за финансова помощ на Кипър, от която страната спешно се нуждае за рекапитализация на своите банки и за обслужване на дълга.
В момента на острова представителите на Тройката обсъждат с кипърското правителство детайлите на тази програма. Предполагаемият размер на помощта за Кипър може да достигне 17 млрд. евро, което на практика съответства на годишния брутен вътрешен продукт на страната. Кипърските власти и Еврогрупата изказват надежда, че споразумението за отпускането на тази помощ може да бъде постигнато до края на март, уточнява БТА. Според източници Тройката е предложила на Никозия кредитирането й да възлезе на 10 млрд. евро, а останалата сума, необходима на кипърското правителство, да бъде осигурена по други начини, за да може дългът на острова да остане устойчив. Твърди се, че искането на Тройката за повишаване на корпоративния данък от 10 на 12,5% печели привърженици, въпреки острите възражения на кипърската страна, която била склонна да приеме предложението за извънредно облагане с 10% на лихвите по банковите депозити. Правителството в Никозия се стреми да печели време и по въпроса за приватизацията, която е сред условията за заема. Кипърската страна остро се противопоставя на продажбата на печелившите полудържавни предприятия, но в крайна сметка е възможно да склони и да приеме график, по който да стане тази продажба, смятат наблюдатели.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg