АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сумата ще бъде платена на румънската страна, тъй като техни фирми ще направят проучването, проектирането и строежа на съоръжението. "Проучването е възложено на фирма. До средата на 2026 година ще бъде направено проучването къде ще се ситуира точно мостът. Строителството ще отнеме 2.5 години.
При този режим ще работят и при евентуалното ни приемане в Шенген по суша, обяви министър-председателят Димитър Главчев при посещението си в района на границата при Русе. Премиерът изтъкна още, че администрирането на такса „мост“ предстои да бъде обсъден в рамките на оперативния щаб, отговарящ за реорганизацията по границите във връзка с Шенген.
Подновяванията на договори продължават да формират около 40% от всички сделки, следвани от преместванията на наематели. Малкият дял на разширенията и новите наематели показва ограничен потенциал за органичен растеж на пазара и усвояване на нови площи, въпреки че общият обем на сделките се връща към нивата преди пандемията.
Те ще обслужват пътниците по направления в Северна България – Русе-Варна, Варна-Горна Оряховица-Мездра, както и в по-къси разстояния като София-Драгоман. През 2026 г. всички ще бъдем свидетели на обновяване на железопътния състав, осигурявайки 25 нови електрически мотриси „Шкода“.
Най-скъпи в абсолютни числа остават имотите в столицата - средно по 1840 евро на квадратен метър. Веднага след София се подреждат Варна и Бургас - с цени от 1443 и 1300 евро на квадратен метър. В Пловдив средната цена надминава 1200 евро на квадратен метър, а имотите в Русе се оказват по-скъпи от тези в Стара Загора.
Общо 167 стоманобетонни панела всеки с размери 2,48 м на 4,40 м и тегло 5,6 тона са изработени от началото на основния ремонт на Дунав мост при Русе. Готовите панели са с общо тегло над 935 тона, колкото е общото тегло на близо 500 леки автомобила.
Максималният срок за разработване на предпроектното проучване е 23 месеца от началото на договора. Договорът се финансира от фонда на „Механизма за свързване на Европа“ (CEF 2).
В рамките на инициативата ще бъде представена и изложба с традиционни и нови десертни сортове грозде. Тя се организира за първи път съвместно с Аграрния университет в Пловдив, Института по земеделие и семезнание "Образцов чифлик" в Русе и Института по земеделие в Кюстендил. Посетителите ще имат възможност да дегустират и вина от сорт "Рубин" от различни производители.
Стойността на проекта, който вече е финализиран, е 5 059 800 евро. 85 процента от тях бяха отпуснати от Европейския фонд за регионално развитие, останалите 15 на сто се съфинансираха от бюджетите на Румъния и България.
Няколко инвестиционни проекта на ЕРП Север в област Русе приключиха в средата на лятото. Те включват обновяване на участъци от мрежата в селата Червена вода, Николово, Тетово, Сандрово, Борисово, Пепелина, както и вилна зона Касева чешма.